Eduard Taska (1890–1942) oli Eesti traditsionaalse naha- ja köitekunsti rajaja. 1917. aastal avati tema juhtimisel Tallinna Kunsttööstuskooli (tänane Eesti Kunstiakadeemia) naha-, papitöö- ja raamatuköitekoda. Firma TASKA nahatööd olid kuulsad üle Euroopa ning on otsitud margiks veel tänapäevalgi.
Tulevane kunstnik sündis Tartumaal Kongutas pere üheksanda lapsena. 10-aastasena asus ta õppima Tartu Õpetajate seminari. Raamatuköitja ametit õppis noormees Tartus tegutseva Carl Ungeri köitekojas. 19-aastasena algasid Eduard Taska rännuaastad koos teiste Eesti kunstnikega Pariisi, Münchenisse, Sankt-Peterburgi. 1937. aasta Pariisi maailmanäitusel pälvis Taska grand prix – kõrgeima tunnustuse nahkköidete ja peennahatöö eest.
Eduard Taska kultuurilooklass asub Konguta koolis. 2015. aastal tõime Taska ateljee seadmed ja tööriistad Tallinnast ARS-i majast tema sünnikohta, et jäädvustada nahapärandit ning anda õpilastele edasi unikaalseid nahatöö oskusi.
Nüüd oleme külas Viimsi raamatukogus. Klaasvitriinides on ekponeeritud ainulaadsed Taskale kuulunud mustrirullid, filetid, vasktähed, marmoreeritud paberid. 30. septembril kell 18 toimub raamatukogus vestlusõhtu, kui saab kõike ka ise lähemalt uurida ja vaadata.
11. oktoobril ja 25. oktoobril kell 18 toimuvad aga raamatukogus kuldamise töötoad. Taska mustrirulliga nahale trükkimine. Valmistame järjehoidja. Huvi korral võtke ühendust e-posti aadressil ehintsov@gmail.com või telefonil 5691 9444.
Rohkem infot Facebooki lehtedel E. Taska kultuurilooklass või Konguta Kool.
Artikli autor on Eve Hintsov, E. Taska kultuurilooklassi pärandihoidja