Lavastus „HUNT“. Foto: Marita Liulia

Kultuuri- ja hariduskeskus Viimsi Artium on valmis saanud ning kutsub kultuurihuvilist publikut nii majaga kui ka sealse programmiga tutvuma. Avakuu kultuuriprogrammi tutvustas meile SA Kultuuri- ja hariduskeskuse Viimsi Artium juht Kristiina Reidolv.

SA Kultuuri- ja hariduskeskuse Viimsi Artium juht Kristiina Reidolv. Foto: erakogu

Millal Artium avatakse?

Viimsi Artium avatakse 19. augustil enam kui kuu aega kestva festivaliformaadis avakuuna, mil esitleme mitmekesist programmi muusika, etenduskunstide, visuaalkunstide ja filmi valdkonnas nii rahvusvahelisel, riiklikul kui ka kogukondlikul tasandil. Tahame avakuuga luua publiku jaoks pildi sellest, millist programmi on võimalik tulevikus Viimsi Artiumis näha.

Avakuu kestab 1. oktoobrini, kui Artiumis toimub rahvusvaheline muusikapäev.

Milline näeb välja Artiumi lähiaja kultuuriprogramm?

Tooksin välja Artiumi avakuust Eesti kultuuri mõningad tähtsündmused, ent programm on pikk ja mitmekesine ning sellega saab jooksvalt tutvuda Artiumi kodulehel ja sotsiaalmeediakanalites. Lisame läbi suve uusi sündmusi kodulehele, seega soovitame jälgida kodulehte jooksvalt.

  • 20. augustil, kui on Eesti Vabariigi taasiseseisvumispäev, toimub Artiumis ERSO päev, kui terve päeva jooksul on võimalik osa saada kontsertidest erinevates Artiumi saalides ja ruumides.
  • 26. augustil toimub Kristjan Järvi Ensemble, Mick ja Angeelia Pedaja kontsert „Põhjamaine palve“.
  • 2. septembril toimub NOËP & Sander Mölderi kontsert.
  • 25. septembril toimub Viimsi JazzPop Festival ja Estonian Voices´e kontsert.
  • 29. septembril toimub Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri kontsert Arvo Pärdi loomingust Tõnu Kaljuste dirigeerimisel.
  • Kaasaegse kunsti galeriis, endises sõjaväe kütusemahutis on meil terve avakuu jooksul võimalik näha Priit ja Olga Pärna näitust ja retrospektiivi.

Lisaks toimuvad nii klassikalise muusika, jazz- kui ka popkontserdid ja erinevad kogukondlikud üritused nagu näiteks vanavanemate päev.

Deniss Pashkevich Trio. Foto: erakogu

Kas midagi programmist on suunatud ka lastele/noortele?

Korraldame koos Viimsi vallaga tänavakunstifestivali ja samuti on programmis erinevaid sündmusi koostöös Artiumis asuvate Viimsi huvikoolidega. Kooliaasta alguse puhul annab kontserti NOËP.

Kas tulemas on esinejaid ka välismaalt?

Viimsi Artiumi üheks suureks eesmärgiks on esitleda rahvusvahelist kultuuri hooaja jooksul. Väga oluline on luua tugevaid kultuurisidemeid naaberriikide, Põhjamaade ja Euroopaga. Teeme tihedalt koostööd Soome Instituudiga Tallinnas, et luua Soome-Eesti kultuurisild. Just sel põhjusel on avakuul nii mitmedki Soome lavastused meie programmis.

  • 25. augustil esineb Soome kaasaegse tsirkuse ja visuaalteatri Race Horse Company lavastus „O´DD”.
  • Soome kultuuriekspordi lipulaev, kaasaegse tantsu legendi Tero Saarinen Company lavastus „HUNT“, samuti toimub kohtumine Tero Saarineniga ning on võimalus näha dokumentaalfilmi tema loomingust.

Soome kultuuri on Artiumi avakuul plaanis esitleda veelgi.

Kust saab kontserditele ja etendustele pileteid osta?

Pileteid saab osta Artiumi kodulehelt ja Piletilevist ning enne etendusi ja kontserte Artiumis kohapealt.

Mida saab teha Artiumi õuealal?

21. augustil toimuvad ekskursioonid koostöös Eesti sõjamuuseumiga klindi kaldal. Vabariigi taasiseseisvumispäevale järgnev sõjaajalooretk Artiumist Eesti sõjamuuseumisse viib huvilised nõukogude armee militaarpärandi jälgedele Viimsis. Alguses saab tutvuda Lubjamäe läänenõlva alla rajatud nõukogude armee 3063. kütuselao mahutitega. Sealt liigutakse edasi sõjamuuseumisse, kus kõneletakse seal paiknenud nõukogude põhjalaevastiku 8. mereraadiosalgast ning tutvustatakse nii muuseumi peahoones kui ka sõjatehnika angaaris olevat ekspositsiooni.

Kes moodustavad Artiumi meeskonna ning milline on nende roll?

Artiumisse tuleb tööle kokku 15 koosseisulist töötajat – lisaks minule kui juhile on meil produktsioonitiimis kaks produtsenti ning välissuhete juht, turundus- ja kommunikatsioonitiimis on turundusjuht, kommunikatsioonijuht ja partnersuhete juht, tehnikatiimis on tehnikajuht ning kaks helitehnikut ja kaks valgustehnikut, büroo osas töötab korraldusjuht ning infotöötajad. Lisaks on meil publikuteenindajad.

Otsite töökäsi veel ka juurde?

Jooksvalt on kindlasti vajadus publikuteenindajate järgi, seega soovitame jälgida teateid Artiumi sotsiaalmeediakanalites.

Millist publikut Artiumisse ootate?

Viimsi Artiumisse on oodatud kindlasti Viimsi kogukond, aga ka laiemalt Tallinn-Harjumaa või üle-eestiline publik. Pakume kultuuriprogrammi erinevatele sihtrühmadele – lastele, noortele, täiskasvanutele ja vanemale generatsioonile. Ootame kõiki nii Artiumi uue hoone kui ka mitmekesise kultuuriprogrammiga tutvuma.

Kust saab infot ürituste kohta?

Viimsi Artiumi kodulehelt ja sotsiaalmeediakanalitest ning Piletilevist.

Tero Saarineni Company lavastused “HZ I HUNT” jõuavad Artiumisse

Viimsi Artiumil on võimalus esitleda Tero Saarineni Company lavastust “HZ | HUNT” Artiumi avakuu raames – 30. augustil esitleme Tero Saarineni lavastust “HUNT”, samuti toimub kohtumine koreograafi Tero Saarineniga ning on võimalus näha ka dokumentaalfilmi tema loomingust.

1. septembril toome publikuni Tero Saarinen Company lavastuse “HZ”, mille koreograafiks on Johanna Nuutinen ning lisaks toimub Maarja Nuudi kontsert.

„HZ | HUNT“ on Tero Saarinen Company kaksiklavastus, mis esietendus 31. märtsil Helsinkis vastvalminud kaasaegse tantsu keskuses Tanssin talos.

Lavastus „HUNT“. Foto: Kai Kuusisto

Kassettlavastuse esimese osa „HZ” autor on noor soome tantsija ja koreograaf Johanna Nuutinen. Oma audiosensoorses uuslavastuses „HZ” sukeldub publik sügavale helilainetesse, kus kuulmine muutub kogemiseks. „HZ-is” toimib veealune helireostus metafoorina kaasaegse maailma sensoorsetele stiimulitele. Tantsijateks on Natasha Lommi, Elina Häyrynen, Saida Solla, Eero Vesterinen and Riccardo Zandona.

Kaksiklavastuse teise osa „HUNT” autor ja lavastaja on soome rahvusvaheliselt tuntuim koreograaf ja tantsija Tero Saarinen. „HUNT”, mis on inspireeritud Igor Stravinski balletist „Kevadpühitsus”, etendus esmakordselt 2002. aastal Veneetsia biennaali tellimusel. Nii kriitikute kui ka publiku poolt hinnatud lavastust on esitatud kokku 83 linnas ja 32 riigis. 2022. aastal valmis ikooniliseks saanud lavastusest uusversioon – seekord on laval tantsijad Auri Ahola ja Atte Kilpinen.

Tanssin talos etendunud lavastust „HZ | HUNT“ nägi sel kevadel kokku üle 4000 inimese.

Lavastus „HZ“. Foto: Kai Kuusisto

Tero Saarinen kompanii (Tero Saarinen Company) loodi 1996. aastal tantsija ning koreograafi Tero Saarineni poolt. Trupi repertuaar koosneb peamiselt Saarineni töödest. Helsingis baseeruv trupp on soome kultuuri peamine ekspordiartikkel, kes on esinenud kaugelt üle neljakümnes riigis. Lisaks viib kompanii läbi arvukaid rahvusvahelisi õppeprogramme ja töötubasid ning loob pidevalt koreograafiat maailma juhtivatele tantsuorganisatsioonidele. Seega valmivad Tero Saarinen kompanii lavastused põhiliselt rahvusvaheliste kaasproduktsioonidena.

Tero Saarinen on soome tantsija ja koreograaf, kes on pälvinud mõlemas rollis arvukalt olulisi auhindu nii Soomes kui ka välismaal. Saarinen on loonud ainuüksi Tero Saarinen Company jaoks kokku 17 originaalteost, kusjuures peab rõhutama, et just lavastus „HUNT” on pälvinud erakordset rahvusvahelist tähelepanu.

Johanna Nuutinen on soome interdistsiplinaarne kunstnik ja koreograaf, kelle lavastused valmivad koostöös uuendusmeelsete heli-, valgus- ja kostüümikunstnikega. Nuutineni huviorbiidis on lisaks koreograafiale viimasel ajal olnud erinevate tajumehhanismide uurimine – meie sensoorne (audio, taktiilne ja visuaalne) kogemus. Oma loomingus uurib Nuutinen erinevate kunstiliikide kokkupuutepunkte ning teeb selles valguses rahvusvahelist koostööd.