2021.aastal sügisel toimuv purjetamisvõistlus Star Sailors League Gold Cup toob Šveitsi rohkem kui 40 riigist 11-liikmelised rahvusmeeskonnad, sealhulgas ka Eesti meeskonna. Võistkonda pääsemine toimub kindla süsteemi alusel. 11-liikmeline võistkond moodustatakse nii kapteni valikute kui ka paadiklasside ülese pingerea põhjal. Viis liiget nimetab võistkonda kapten Tõnu Tõniste ning viis liiget selguvad pingerea alusel.

Eesti rahvusvõistkonda kandideerivad ka mitu Viimsi purjetajat. Üheks neist on noorim kanditaat Aleksander Kuusik, kelle lähiaja suurimaks eesmärgiks purjetamises ongi pääseda SSL Gold Cupi võistlusele.

Kui kaua oled purjetamisega tegelenud?
Olen purjetamisega tegelenud kokku üheksa aastat ja sel suvel algab kümnes hooaeg Rein Ottosoni Purjespordikoolis.

Kuidas just selle spordini jõudsid?
Käies jalkatrennis nagu paljud väikesed poisid käivad, ei tundunud see mulle kõige sobivam spordiala. Naabripoiss Georg, kes sel ajal, kui ma kaheksa olin, oli juba paar kuud purjetamas käinud, soovitas seda minulegi. Niimoodi leidsin enda jaoks purjetamise ja olen sõbrale väga tänulik, et ta mulle seda tutvustas.

Kas purjetamise ajalugu on ka perekonnas?
Perekonnas purjetamise ajalugu puudub. Isa tegeles noorena kergejõustikuga ja ema ujumisega – seetõttu on sport meie peres tähtsal kohal, kuid purjetamisega puutusid vanemad esmakordselt kokku siis, kui ma trenni minna soovisin. Praeguseks on purjetamise käsile võtnud ka minu noorem õde Liis, kes treenib samuti Rein Ottosoni Purjespordikoolis.

Suveperioodil treenib Aleksander merel neli-viis korda nädalas. Foto: Erakogu
Suveperioodil treenib Aleksander merel neli-viis korda nädalas. Foto: Erakogu

Mitu korda nädalas treenid?
Suvel, kui hooaeg on täies hoos, käin merel neli kuni viis korda nädalas. Samuti on purjetamise juures lisaks tehnika harjutamisele tähtis füüsiline võimekus ja seetõttu tegelen ka füüsilise ettevalmistusega – suvel kolm korda nädalas ja talvel viis korda nädalas.

Milline on olnud kõige ekstreemsem olukord merel?
Kindlasti on neid ekstreemseid olukordi olnud palju, mil tuul on tugev ja lained suured. Eriti, kui olin väiksem, siis tekitasid need minus hirmu ja palju on olnud võistlusi, kus kümneaastasena pisarad ääreni vett täis paadis voolasid. 

Millega tegeled siis, kui parasjagu ei purjeta?
Kui ma ei tee trenni, olen hõivatud kooliga, sest õpin Gustav Adolfi gümnaasiumi 11. klassis reaal-loodusainete suunal. Vabal ajal meeldib mulle tegeleda muusikaga. Olen lõpetanud muusikakooli klaveri eriala ja mängin siiamaani iga päev. Samuti meeldib mulle suvistel puhkepäevadel tegeleda lohesurfiga. Õigete tuulte korral meeldib mulle surfata siinsamas Püünsis.

Lähituleviku eesmärgid? Mida tahad saavutada ühe, mida viie aasta pärast?
Eesmärgid ajaga muutuvad, kuid kui praegu vaadata ühe aasta kaupa, siis sooviksin võimalikult hästi purjetada nii Eesti võistlustel kui ka välismaal. Eesti meistritiitli saamine sel hooajal on kindlasti üks nendest eesmärkidest. Aasta pärast lõpetan gümnaasiumi ja tahan minna õppima välismaale ülikooli, kus õpingute kõrval on võimalik ka võistluspurjetamisega edasi tegeleda. Viie aasta pärast tahan endiselt purjetada Laser paadiklassis ja arendada ennast nii kaugele kui võimalik.

Kas sul on keegi ka eeskujuks purjetamismaailmas?
Kindlat eeskuju mul purjetajatest ei ole. Olen miskipärast selline inimene, kellele ei meeldi võtta endale eeskujusid – tahaksin pigem ise midagi saavutada ja seeläbi endale alt üles vaadata. Kuid kindlasti jälgin mõndasid Laseri purjetajaid maailmas nagu näiteks Tom Burton ja Nick Thompson.
 
Mõni äpardus või naljakas lugu trennist?
Trennides tavaliselt midagi sellist põnevat minu jaoks ei juhtu, sest olen alati väga keskendunud ega jäta ruumi naljadele. Kuid võistlustel on tulnud paar korda ette varustuse purunemist. Viimasel hooajal rahvusvahelisel Spinnakeri regatil Pirital purunes mul viimase võistluspäeva esimese sõidu ajal katki mast. Kuidagi õnnestus katkise mastiga siiski esikümnes finišeerida. Treeneril oli kaatris kaasas varumast. Tuul oli väga tugev ja lained suured ja masti vahetamine merel tundus suur katsumus, kuid treeneriga koos saime sellega hakkama. 
 
Millised on su parimad saavutused siiani?
Siiani loen enda parimateks saavutusteks Eesti meistrivõistluste tiitlit 2018. aastal, Euroopa meistri tiitlit samal aastal ja maailmameistrivõistluste kolmandat kohta 2019. Samuti Spinnakeri regati võitu suvel 2019. Kõik need saavutused on Zoom8 paadiklassiga. Lisaks on mul suur au olla 2018 ja 2019 Viimsi aasta noorsportlane.

Mida SSL Gold Cupile pääsemine sulle tähendaks?
SSL Gold Cup on väga huvitava idee ja formaadiga purjetamisvõistlus. Eesti meeskonnas sellest võistlusest osa võtmine avaks mulle palju uksi tulevikuks purjetamismaailmas. Treeningud koos purjetajatega, kelle hulgas on nii noori kui ka vanema  generatsiooni kogenud sportlasi, annavad kogemusi, mida ma mujalt ei saaks. Kuna siiamaani olen purjetanud enamjaolt individuaalpaatidega, siis on see minu jaoks täiesti uus võistlusformaat. Kindlasti täiendaks SSL Gold Cupil võistlemine suuresti minu kogemustepagasit ning aitaks luua sidemeid teiste purjetajatega.
 
Milline on sinu kogemus SSL võistlustel kasutatava SSL-47 (RC44) jahtidega?
Minu kogemus SSL-47 paadiga piirdub vaid suvise treeninglaagriga Šveitsis. Just SSL Gold Cupiks disainitud paat on minu jaoks väga uus keskkond ning seetõttu ka ääretult huvitav. Selle paadiga treenisime nädal aega ning esmamulje on suurepärane.
 
Järgmised kaks tiimiliiget paadiklasside üldise pingerea alusel selguvad augustis, kas närv on juba sees?
Kindlasti ootan seda hetke, kui saab teada järgmised kaks meeskonnaliiget, kuid ei ütleks, et närv sees on. Ma olen selline inimene, kellele ei meeldi asjade pärast väga palju ette muretseda, olgu see siis tulev võistlus või mõni muu sündmus. 

Mille alusel pingerida kujuneb?
SSL Gold Cupi pingerida kujuneb sportlaste tulemuste järgi tiitlivõistlustelt. Muidugi on olemas palju erinevaid paadiklasse, milles on ka väga suur konkurentsi erinevus, kuid sinna tabelisse on pandud kõikide paadiklasside purjetajad kokku.
 
Oled noorim kandidaat. Millist nõu jagaksid algajatele purjetajatele, et oma unistusi täide viia?
Ma kindlasti ei ole enda unistusi veel kaugeltki täide viinud ja alles töötan nende kallal, kuid kõige tähtsam ongi näha vaeva enda eesmärkide nimel ja teha korralikult trenni. Nagu minu treener ütleb: ”Tuleb oma mugavustsoonist välja tulla.”