Mis spordiala see on, kus lisaks enesekaitsele ja relvade kasutamisele õpitakse olema ka aus, julge ja visa? Paljude jaoks esmakordselt kõlav Wing Tchun Kung Fu on Hiina enesekaitsesüsteem, mida on võimalik ka koduvallas WuDao Spordiklubis õppida.

Treeninguid viib läbi mitmekordne Eesti meistrivõistluste võitja, 2019. aasta Euroopa meister ning 2020. aastal noavehklemise Euroopa karika pronksi võitja SiHing Igor Juhkov. Juhkov rääkis lähemalt, kuidas ta spordialani jõudis, mil moel Wing Tchun meid arendab ning kellele see sobib.

Kuidas jõudsid Wing Tchun Kung Funi? Mis sind selle juures köidab?
Kooli ajal ma üsna tõsiselt ja pikalt tegelesin ujumisega, kaks korda päevas trennid, erinevad võistlused jne. Ühel päeval tekkis mõte, et pean midagi muutma enda elus ning sõber kutsus mind proovitundi. Nüüdseks on sellest päevast möödunud umbes 17 aastat. Wing Tchun on üsna lihtne võitlussüsteem, kuid mida sügavamalt sa seda õpid, seda huvitavamaks see muutub.

Mida see spordiala endast kujutab?
Wing Tchun Kung Fu on sõjakunstiliik, mis ajaga on muutunud segavõitluskunstiks. Ta on kogunud parimad Hiina wushu käte, jalgade, küünarnukkide ning põlvede tehnikad. See põhineb biomehaanikal, psühholoogial ja loogikal ning oma keha valdamisel. Wing Tchun on olnud varjatud Hiina võitlukunstistiil, mis sai tuntuks rohkem kui 65 erinevas riigis tänu Bruce Leele ja tema õpetajale Ip Manile. Tänapäeval õpetatakse Wing Tchuni spordivõistlustel osalemiseks, stressi maandamiseks, vastupanuvõime arendamiseks, enesekindluse tõstmiseks ning ka enesekaitseks.

Millal jõudis see Hiina võitluskunst Eestisse?
Stiil jõudis Eestisse aastal 2000, kui peatreener Si-Fu Dmitri Staševitš sai tuttavaks meister Dai-Sifu Frank Paetzoldiga Saksamaalt. Sellest hetkest alates hakkas ta aktiivselt õppima seda stiili ning jagas oma teadmisi ka enda õpilastele. Mina olen üks nendest õpilastest, kes on olnud Si-Fuga praktiliselt algusest peale.

Millal alustas WuDao Spordiklubi tegevust Viimsis?
WuDao on väga noor spordiklubi, mis alustas tegevust 2019. aasta septembris.

Millised on sinu eesmärgid spordis?
Minu eesmärgid on otseselt seotud minu õpilastega, kuna endale olen ma juba kõik tõestanud. Tahan väga, et õpilased oleksid spordis edukad ja teen selleks kõik endast sõltuva. Sellest aastast on Wushu (Wing Tchun on üks Wushu liikidest) esindatud noorte olümpiamängudel ning seega on mul unistus, et minu õpilased olümpiamängudel osaleksid ning võidu koju tooksid.

Miks võiks iga inimene sporti teha?
Iga inimene leiab omad põhjused spordiga tegelemiseks. Mõned leiavad spordis võimalust tervise parandamiseks, teised aga kuulsust, enesekindlust, lõdvestamise võimalust või hoopis ägedate emotsioonide nautimist. Mina aga arvan, et sport annab võimaluse elu hoida tasakaalus. Ma naudin seda protsessi ja erinevatel ajavahemikel saan spordist just seda, mida teistest elu tegevusaladest ei ole võimalik saada.

Miks peaks proovima Wing Tchun Kung Fu treeningut?
Aga miks mitte? Meie moto on: arendame praktika kaudu. Kui ei proovi, siis ei saagi teada, mida kaotad. Klubi arendab inimest nii füüsiliselt kui ka mentaalselt, õpitakse psühholoogiat, filosoofiat, seadust ja esmaabi. Trennides õpime, kuidas konflikte võimalusel rahulikult lahendada, aga vajadusel olla ka valmis ennast ja lähedasi kaitsma. Väga tähtis on ka see, et sportlased saavad ennast proovile panna võistlustel, et toime tulla stressiga, hirmudega jne. Võimalus on osaleda ka spordilaagrites, kus toimuvad intensiivsed trennid ning saab mõnusalt veeta oma vaba aega.

Kas see sobib kõigile?
Jah, muidugi. Wing Tchun Kung Fu sobib kõigile! Wing Tchuniga tegelevad nii väiksed lapsed kui ka täiskasvanud, mehed ja ka naised. Mõned tulevad trenni ise ja pärast toovad ka oma lapsi, juhtub aga ka vastupidi. Lõpuks tegeleb Wing Tchuniga terve pere nii saalis kui ka kodus.

Milliseid omadusi ala harrastamine arendab?
Klubis on igakülgne arendamine – füüsiline ja mentaalne. Arendatakse kiirust, täpsust, jõudu, vastupidavust. Samuti ka isiklikke omadusi nagu ausus, julgus, stressitaluvus, visadus, seltskondlikkus ning distsipliin.

Kas lapsed osalevad tihti võistlustel?
Viimsi lapsed muutuvad aina aktiivsemaks. Kui varem osalesid võistlustel ainult mõned eriti vaprad, siis nüüd tuleb igale võistlusele rohkem soovijaid. Selle eest võib neid ainult kiita! Kindlasti vajavad mõned lapsed rohkem aega, et koguda julgust ja tahtmist ennast proovile panna. Tegelikult sama võib ka lapsevanemate kohta öelda.

Kus ja mitu korda nädalas treeningud toimuvad?
WuDao klubi treeningud toimuvad Viimsi kooli spordikompleksis. Hetkel viiakse trenne läbi kahes grupis lastele, 7–10-aastased lapsed treenivad teisipäeviti ja laupäeviti ning 11–13-aastased kolmapäeviti ja laupäeviti. Treeningud toimuvad nii eesti kui ka vene keeles.