Sügisel algaval õppeaastal alustab Viimsi muusikakoolis tööd popp-jazzmuusika osakond. Mida täpsemalt osakond endast kujutab, selgitab Viimsi muusikakooli direktor Edmar Tuul.

Kuidas sündis idee osakonda luua?

Üks esimesi e-kirju mis ma oma uues ametis sain, oli ühelt noorelt, kes otsis võimalust tulla õppima basskitarri. Kui selgus, et meil seda võimalust otseselt ei ole ning üldse poppmuusika instrumente me ei õpeta, leidsin, et selle aspekti peab koheselt parandama. Inspiratsiooni lisas ka uue maja valmimine ning teadmine, et meile tekivad sinna spetsiaalsed bändiruumid. Tegin koheselt ka väikese turu-uuringu, suheldes Viimsi valla elanikega ning reaktsioon oli väga positiivne. Siis juba võtsin ühendust oma hea tuttava Oleg Pissarenkoga ning minu rõõmuks oli ta koheselt nõus tulema meid nõustama selles aspektis. Mul on väga hea meel, et sellise kogemuste ja teadmiste pagasiga muusik on meie meeskonda abistamas.

Viimsi muusikakooli direktor Edmar Tuul. Foto: erakogu

Mida osakonnas õppida saab?

Lähtudes ansamblite komplekteerimise vajadustest, on ettepanek alustada viie erialaga. Õppida saab esimesel aastal saksofoni, kitarri, klaverit, basskitarri ja trumme. Aga plaanis on avada ka lauluõpe, kui selleks peaks olema inimestel huvi. Pilliõppe kõrval pannakse osakonna programmis rõhku koosmängule, mis on meie arvates muusiku teel kõige põnevam ja ka kõige arendavam osa. Samuti on osakonnas tähtis koht improvisatsioonioskuste ja loovuse arendamisel.

Nii nagu muusikaõppimise juures ikka, on kõige tähtsam õppida ennast tundma – avastada oma sisemaailma, tundeid ja fantaasia võimekust. Viimsi muusikakoolil on valmimas arengukava, mille üheks lähtekohaks on pakkuda noortele noortekeskset, turvalist, toetavat ja inspireerivat keskkonda. Aga muidugi pakume professionaalset pilliõpet ja loodetavasti ka laulmist, kui selleks peaks kogukonnas huvi tekkima.

Kes uues osakonnas õpetama hakkavad?

Meie õpetajad on suurte lavakogemustega oma ala professionaalid, ent seejuures ka kogenud pedagoogid, kelle käe all õppides on lapsel või noorel võimalik saada põhjalik ja põnev pilliõpe.

Saksofoni õpetab Eestis rahvusvaheliselt tuntuim jazzsaksofonist Villu Veski, klaverit väga nõutud pianist ja improvisatsioonimeister Raun Juurikas, trumme tunnustatud löökriistade virtuoos ja helilooja Tanel Ruben. Kitarri ja basskitarri õpetaja on tänasel päeval veel lahtine, sest allkirjad pole veel all. Küll aga luban, et see saab olema Eesti tipp-spetsialist.

Millised on uue osakonna plaanid ja eesmärgid?

Üldiselt on plaanis kujundada Viimsi muusikakoolist väga mitmekülgne ja noortest lähtuv kool. Jah, ühe muusikakooli eesmärgiks on kindlasti pillimänguoskuse, muusikalise hariduse ja üldiselt kultuurse silmavaate laiendamine. Aga need on vaid vähesed ja minu arvates mitte primaarsed eesmärgid. Meie roll on suurem. Me aitame noort tema isiklikus arengus: esinemisoskus ja -julgus; kasvatame püsivust ja kohusetunnet; arendame koordinatsiooni ja motoorikat; arendame enesejuhtimist ja suurendame enesekindlust. Meie eesmärk oleks ühel päeval jõuda sinnamaale, et kõik Viimsi noored oleksid huvitatud meie juurde tulemast ja saamast osa erilist ja põnevast perekonnast – Viimsi muusikakooli perekonnast.

Uue osakonna eesmärk on pakkuda Viimsis elavatele lastele ja noortele võimalust õppida muusikat läbi põneva koosmusitseerimise, samuti jazz- ja poppmuusika teadmiste ning arusaamise avardamist. Koos musitseerimine ei jää lastel vaid klassiruumidesse, eesmärk on jagada õpitut nii Artiumi kui ka teistel lavadel. Suureks eesmärgiks on tuua oma osakonda ka laulueriala, mis on jazz- ja poppmuusikas lahutamatu osa.

Uue osakonna avaüritusel anti publikule meeleolukas kontsert. Foto: Margus Estna

Milline on seni olnud viimsilaste huvi osakonna vastu?

Kuigi esialgsed uuringuid näitasid suurt huvi, siis hetkel on õpilaste nimekirjas ruumi palju. Seega kutsume kindlasti kõiki huvilisi 29. augustil meie lisakatsetele kultuuri- ja hariduskeskusesse Artium. Lisainfot leiab meie kodulehelt. Aga üldine huvi Viimsi muusikakooli osas on see aasta kindlasti kasvanud. See tuleneb kolmest asjaolust: uus maja, uued õppekavad ja varasemast suurem reklaam.

Uue maja osas oleme väga tänulikud Viimsi vallavalitsusele. Hoone on erakordne ning ma ei tea, et mõni teine omavalitsus oleks veel sarnaseid plaane tegemas.

Uued õppekavad on inspireeritud uue maja võimalustest ja meie ühest kümne aasta eesmärgist – taastada Viimsi muusikakooli sümfooniaorkester. Selles osas on veel pikk tee minna, aga algus on tehtu. Loodan, et lähenevatel juubelikontsertidel (oktoobris ja novembris 2022) suudame sellele plaanile veel rohkem hoogu sisse lükata.

Enda nähtavaks tegemiseks oleme samuti teinud suuri samme ning usun, et paljud on märganud meie plakateid sotsiaalmeedias, kaubanduskeskustes ja teede ääres. Viimaste osas oleme tänulikud meie uuele koostööpartnerile Megameedia Grupp OÜ-le.

Sel aastal tegi muusikakooli katsed rekordarv noori – tuli lausa 97 kandidaati. Tase oli kõrge ning enamuse neist saime vastu võtta kas siis 1. klassi või eelkooli.

Kuidas läks popp- jazzmuusika osakonna avaüritus?

Mai lõpus toimunud huvikoolide ja huvikeskuse avatud uste päev Artiumis läksid väga hästi. Täpset osalejate arvu ei oska öelda, aga ligikaudu 700 ringi see jäi. Oli neid, kes tulid tutvuma uue ja põneva keskusega, aga paljud tulid tutvuma muusika-, kunsti- ja teaduskooli ning huvikeskuse pakutavate tegevustega. Õhus oli tunda põnevust ja uute alguste ootust.

Viimsi vald on ainulaadne, kuna kogu huviharidus on võimalik saada nüüdsest ühest kohast. Avatud uste päeval toimusid erinevad väikesed kontserdid ja esinemised. Süüa sai noortevolikogu liikmete valmistatud pannkooke ning nautida superilusat ilma. Päeva lõpetas kontsert keskuse suures saalis, kus esinesid muusikakooli õpilased ja rahvusooperi Estonia trombooniansambel. Huvikoolide ja huvikeskuse juhid otsustasid, et midagi sarnast soovime teha igal aastal ning lisada sinna juurde veel põnevaid tegevusi ja üllatusi.

Liitu Viimsi muusikakooli perega

Viimsi muusikakooli lisakatsed toimuvad  29. augustil kultuuri- ja hariduskeskuses Artium. Oodatud on nii noored kui ka täiskasvanud muusikahuvilised. Täpsem info kodulehel uusweb.viimsimuusika.ee.