Viimsilastele on kindlasti tuttav Väike Päike lasteaed Viimsis, mille kõrval on aastaid tegutsenud ka lastehoid. Sellest hooajast on lastehoid järgimas aga uut kontseptsiooni. Kadri Kaarus, Peetri ja Viimsi õuelastehoidude juht, selgitab, millised on peamised põhjused, miks võiks eelistada õuehoidu.
Alates augustist on Väike Päike Viimsi hoid avatud õuelastehoiuna. Kuna sama põhimõtte järgi tegutsetakse lastega juba paar viimast aastat ka Väikese Päikese Peetris asuvas lastehoius, on kogemusi juba omajagu.
Esmalt tasub mainida, et kuna lastehoius käivad väga pisikesed lapsed (vanuses 1,5–3 aastat), on meie õuehoiud pigem õuearmastusega hoiud. Nii Viimsis kui ka Peetris on olemas ka kõigi mugavustega maja, kus saab jaheda ilma korral süüa, riideid vahetada ja loovtegevusi läbi viia. Me viibime küll iga ilmaga õues, aga reguleerime õuesoleku aja pikkust vastavalt ilmastikuoludele. Eesmärk on õpetada lapsi igat ilma armastama, kuid kui on liiga tuuline, otsime kohta, kus tuul nii tugevasti ei puhu. Kui päike kõrvetab, otsime varju. Kui väga külm on, õpetame lapsi, et õues on vaja kiiresti liikuda. Kindlasti on oluline kvaliteetne, kihiline riietus, mis lubab liikuda, juhib soojust ning kaitseb ilmastikuolude eest. Õuelastehoiud on ka mujal maailmas populaarsed peamiselt meie kliimaga sarnastes maades – Skandinaavias, Suurbritannias ja Saksamaal. Küll aga tasub mainida, et lapsed on seal pigem meie omadest vanemad, tihti ei vaja nad enam lõunaund. Meie päeva sisse mahub aga ka lõunauni vankrites või kergvooditel. Magame me tuule eest kaitstud terrassil, sest värskes õhus tuleb ju nii hea uni! Samuti on väikelapsele, kes on beebieast alates harjunud oma uinakuid vankris tegema, niimoodi kergem kohaneda lastehoius magamisega.

Õuehoiu tegevused
Nagu tavahoius, on ka meil lisaks mängu-, söögi- ja uneajale erinevad muusika-, liikumis- ja loovtegevused. Samuti proovime kätt robootikas. Kuna Väikese Päikese hoidudes ja lasteaedades on olulisel kohal eneseregulatsioonioskuste arendamine ja emotsioonidest arusaamine, lõimime päeva jooksul läbiviidavatesse tegevustesse ka erinevaid emotsioone ning arutleme, kuidas nendega turvaliselt toime tulla. Erinevuseks ongi, et õuelastehoius viime enamasti kõiki tegevusi läbi õues. Katsume oma nina, käe ja jalaga (talvel kinda ja saapaga) Eestimaa tuult, päikest, vihma- ja lumesadu. Laulame ja tantsime õues, mängime ja õpime õues. Uurime ja märkame loodust läbi erinevate aastaaegade. Kevadel otsime kivide ja kändude alt ussikesi ja putukaid. Suvel kasvatame tomateid ja ehitame liivalosse. Sügisel korjame värvilisi lehti, kastaneid ja tammetõrusid. Talvel lükkame lund, sõidame kelguga ja meisterdame jääst kaunistusi või maalime lumele. Viimsi pakub looduslähedaseks eluviisiks ju nii palju huvitavat, ka raba ja mets on meil siinsamas külje all. Tähistame Eesti rahvakalendri tähtpäevi, teeme lõket ja jõuluajal läheme jõulumatkale. Igapäevaselt hoolitseme meie toreda jänkutüdruku eest.
See, et lapsed terve päeva ja peaaegu iga ilmaga õues saavad veeta, on suur tõmbenumber ka lapsevanemate arvates, kes oma lapsele lastehoidu valivad. 2-aastase Akira ema selgitab, et rahulikumale ning omaette hoidvale lapsele oli õuehoiuga harjumine kerge. Lapsed ei ole väiksele pinnale kokku surutud ning lärmi ja möllu on tõenäoliselt selle võrra vähem. Lapsel on igal ajal võimalus omaette liivakastis askeldada ja ennast laadida, et siis uuesti seltskonnaga ringi joosta. Lisaks on õuehoiu tegevused alati loodusega vahvalt seotud. Lapsed mängivad looduslike asjadega ja kasutavad oma kujutlusvõimet. Igav ei hakka kunagi! Lisaks areneb kehaline osavus ja oskus oma keha tunnetada. Alati on piisavalt ruumi liikuda ja endale sobivat tegevust valida. Tekib julgus katsetada ja hakatakse tajuma oma piire.

Maailma ja ka meie õuehoiu praktikast lähtuvalt saab väita, et regulaarselt palju õues viibivate laste tähelepanuvõime suureneb. Nad on uudishimulikumad, ennastjuhtivamad ja püsivad tõenäoliselt püstitatud ülesande juures kauem. Lapsed kasutavad õues rohkem energiat ja saavad rakendada oma loomupärast vajadust liikuda. Vanemad on öelnud, et pärast hoiupäeva on lapsed kodus rahulikumad ja heatujulisemad. Samuti aitab õues viibimine reguleerida lapse ööpäevarütmi ning tagab kvaliteetsema ööune, sest lapsed lihtsalt väsivad õues kiiremini ja on päeva jooksul liikuvamad. Pole vähem oluline, et lastest, kes samastuvad loodusega ja oskavad seda hoida, märkavad looduse vaheldumist ja aastarütmi, saavad tõenäolisemalt täiskasvanud, kes hindavad meid ümbritsevat keskkonda ja tahavad seda ka tulevikus hoida.