Fotod: erakogu

Autor: Polina Kossenkova, alushariduse vanemspetsialist

Alates märtsist 2022 on Viimsi valda jõudnud ligikaudu 50 Ukraina last ning nende toetamise, parima integreerimise ja eesti keele vastu huvi äratamise eesmärgil korraldati  Viimsi valla poolt päevalaager, mis toimus kolmes vahetuses juulis ja augustis.

Kõik soovi avaldanud lapsed said laagris osaleda. I vahetus ja II vahetus toimusid Viimsi koolis, III vahetus Haabneeme koolis. Laager toimus nii ukraina kui ka eesti keeles, et lapsed saaksid tutvuda Eestiga, kohaneda kiiremini, kuid samas säilitada oma identiteeti.

I vahetus „Reis ilma kohvrita“

Nädala jooksul tutvusid lapsed läbi veebi suuremate Eesti linnadega – Tallinna, Tartu, Pärnu, Narva ja ka Kuressaarega, avastasid ka Viimsit, mängisid õues, valmistasid väikese fotoalbumi, tutvusid teiste Ukraina lastega ja kindlasti leidsid uusi sõpru. Selle vahetuse käigus said lapsed külastada „taimede loomaaeda“ ehk Tallinna botaanikaaeda ning avastada erinevate taimede põnevat maailma.

II vahetus „Nukuke“

II vahetuse keskteemaks oli lastekirjandus ja teater. Selle nädala jooksul tutvusid lapsed Ukraina ja Eesti folklooriga, lugesid muinasjutte ning loetud materjali põhjal valmistusid nukuteatris esinemiseks. Tundides meisterdasid nad nukuteatri jaoks oma nukke ning hiljem panid proovile oma loomingulisust, olles ise nukuteatri näitlejad. Teatrimaailma parimaks tunnetamiseks käisid lapsed ekskursioonil NUKU muuseumis, mida nad said tasuta avastada.

III vahetus „Roheline riik“

Viimane vahetus oli pühendatud Eesti loodusele – metsade, soode, jõgede ja järvedega tutvumisele. Selle nädala jooksul veedeti palju aega vabas õhus, käidi koos Haabneeme rannas, kus lapsed said ujuda, liivast mereelukaid meisterdada, teatejooksus osaleda ja päikest nautida. Tundides meisterdati tekstiili- ja paberiaplikatsioonide tehnikas, et igaüks saaks koju enda kätega valmistatud Eesti sümboli.  Viimase vahetuse väljasõit oli Tallinna loomaaeda, kus lapsed said tutvuda jääkaru, hallhülge, šimpansi, karakaliga ja paljude muude loomadega.

Iga vahetus lõppes interaktiivse viktoriiniga käsitletud teemadel, kus kõik said väikese meene.

Eestiga tutvumine, integreerumine, eesti keele õppimine – need on väga olulised eesmärgid, kuid rõõmsad, uudishimulikud ja naeratavad lapsed on kõige väärtuslikum laagri osa.  Pakkusime Viimsi valla poolt võimaluse, et lapsed kasvõi hetkeks unustaks, millega nad on kokku puutunud oma kodumaal. Viimsi vallavalitsus tänab kõiki laagri osalejaid ja partnereid!