Maikuus alustab Viimsi huvikeskuses tegutsemist Tallinna Rahvaülikool, mis pakub igas eas täiskasvanutele laias valikus enesearendamise ja vaba aja sisustamise võimalusi. Kevadel pakutakse kuute erinevat töötuba ja koolitust, kuid sügisel on valik juba oluliselt laiem.

Alustatakse kahe kursusega, mis aitavad nii enda kui ka kodu eest hoolitsemisel teha puhtaid ja looduslikke valikuid.

Looduskosmeetika õpituba

Kolmapäeval, 4. mail toimub looduskosmeetika õpituba, kus räägitakse, milliste vahenditega oma naha eest paremini hoolitseda. Nahk on ju meie suurim organ, mis puutub kokku välismaailmaga ning meie endi võimuses on naha tervist hoida. Poekreemide laiast valikust on raske leida 100% tervislikku ja tervist mittekahjustavat toodet. Õnneks on võimalik kreemid ja kehakoorijad endale ise valmistada. Kuidas tooteid valida ja ise kokku segada, seda õpitoas uuritaksegi.

Looduslikud ja mürgivabad puhastusvahendid

Kolmapäeval, 11. mail saab osaleda töötoas „Looduslikud ja mürgivabad puhastusvahendid“. See on mõeldud kõigile, kes soovivad kodu puhastamiseks kasutada tõhusaid, odavaid ja mürgivabu vahendeid. Töötoas valmivad pesugeel, pesupulber, üldpuhastusvahend, klaasipuhastusvahend, küürimispasta ja vahend nõudepesumasinale. Valmistamisel kasutatakse lihtsaid keemiateadmisi. Osalejad oskavad peale koolituse läbimist ise teha endale koduses majapidamises vajalikud puhastusvahendid, samuti teha poes puhastusvahendite osas ohutuid valikuid.

Mõlema nimetatud kursuse juhendaja on Helen Orav-Kotta. Ta on õppinud bioloogiat, füüsikat ja keemiat ning kaitsnud Tartu ülikoolis doktoritöö hüdrobioloogias. Tema igapäevatööks on uurida erinevate bioloogiliste protsesside toimimist Läänemeres, aga kuna peale laste sündi tekkis üha rohkem küsimusi, mida seljas kanda, mida süüa ja millega tervisehädasid leevendada, siis jõudis ta õpinguteni Soome Ulla-Maija Grace aroomteraapia kooli ning aroomterapeudi diplomini. Tallinna Rahvaülikoolis õpetab Helen alates 2011. aastast, et harida neid, kellele on oluline puhtam elukeskkond.

Nutitelefoniga sõbraks

Laupäeval, 21. mail on rahvaülikooli oodatud kõik, kes tahavad paremini kasutama õppida oma nutitelefoni. Kahetunnist kursust „Kuidas nutitelefon enda jaoks paremini tööle panna“ juhendab Kristiina Vaikmets, kes igapäevaselt õpetab Tallinna Heleni koolis erinevaid digioskuseid ja sotsiaalaineid. Lisaks on ta ka haridus- ja noorteametis digivõtme koolituse koolitaja.

Töötoas tutvutakse ja katsetatakse ise läbi videokõnedeks sobilikud äpid ja võimalused, räägitakse sellest, kuidas leida enda vajadustele sobivaid äppe ning vaadatakse üle Google’i mitmekülgseid võimalusi. Samuti proovitakse pildistamist ja fotode jagamist, e-mailide lugemise võimalusi. Koolitaja arvestab, et osaleja oskab kasutada nutitelefoni põhifunktsioone ja võimalusi ning tal on huvi oskusi edasi arendada.

Ideest filmini

Kolmel laupäeval – 7., 14. ja 21. mail – on võimalus osaleda loomingulisel kursusel „Ideest filmini“. See koolitus on mõeldud nendele, kes soovivad astuda esimesi samme oma jutu või idee realiseerimisel video formaadis. Tänapäeval on ju pea igaühele kättesaadavad lihtsad vahendid video loomiseks, kuid kuidas teha kvaliteetset teost, mida julgeks ka teistele näidata ja sotsiaalmeedias jagada.

Kui varasem lühifilmi loomise kogemus puudub, on loomulik, et see võib tunduda keeruline. Koolituse eesmärk on julgustada looma lühifilme ja anda oskus näha laiemalt, kuidas sünnib ideest audiovisuaalne teos. Filmimaailma saladusi jagab Jaanus Lekk, kes on põhitöökohana IT-spetsialist Rakvere reaalgümnaasiumis, kuid on samas koolis õpetanud gümnasistidele viimased 13 aastat filmindust. Ta on ka videograaf/operaator enda väikefirmas Videolabor OÜ.

Kaltsukeramängud – kangastelgedeta valmivad vahvad vaibad

Kahepäevase, 3. ja 10. mail toimuva töötoa peategelaseks on ringheegelnõel – kaval käsitööriist, mis asendab üliedukalt traditsioonilised toasuurused kangasteljed ning mahub vaevata põlle- või kotitaskusse. Töötoas õpitakse, kuidas teha vanadest T- ja Ö-särkidest või tööstuslikest ja kaubanduslikest trikotaaži jääkidest, nöörist jt materjalidest mõnusaid pakse ning vormis püsivaid koduseid sisustuselemente, alates istme- ja jalamattidest kuni korvide-kottideni.

Juhendaja Veronika Nuter on nutikat taas- ja uuskasutust praktiseerinud paar aastakümmet ning innustanud ajakirjade vahendusel teisigi. Tänaseks on sellest saanud nii tema põhitöö kui ka üks suur ja katkematu avastusretk, pealegi on vanade asjade elluäratamine ja uute väljamõtlemine ütlemata mõnus ajaviide.

Teismeiga suhete proovikivi

Kuuenda kursusena pakutakse kevadel midagi spetsiaalselt lapsevanematele, kui neljal teisipäeva õhtul (17. maist kuni 7. juunini) toimub koolitus „Teismeiga – suhete proovikivi“. Sellel käsitletakse keerulist teismeiga, mis võib peredes tihti osutuda suhete proovikiviks. Koolituselt saadud teadmised toetavad vanemlikke oskusi vaimse tervise probleemide ennetamiseks, märkamiseks ja vaimse tervise probleemidega noore toetamiseks. 

Koolitaja Lii Lilleoja on eripedagoog ja pereterapeut. Ta on pikki aastaid õpetanud nii lapsi kui ka noori õpetajaid. Lisaks on ta praktiseerinud ka pere- ja kasvatusnõustajana ning viinud läbi koolitusi lapsevanematele. Lii on kolme täiskasvanud poja ema ning viie lapse vanaema.

Koolituste kohta saab rohkem lugeda ja end kirja panna huvikeskuse veebilehel (huvikeskus.ee)

Tallinna Rahvaülikool

Tallinna Rahvaülikool pakub koolitusi erinevatest valdkondadest alates 1959. aastast ja on säilitanud algusaastate valdkondi nagu kunsti- ja muusikaharidus, kirjakool, ajaloo- ja kultuuriteemalised kursused. Rahvaülikooli võib tulla igaüks, kõiki koheldakse võrdselt vaatamata nende haridustasemele või vanusele.

Fotod: Olev Mihkelmaa ja Canva