Randvere koolist, Püünsi noortekeskusest, Viimsi noortekeskusest või Püünsi koolist möödudes võite kokku joosta paari sakslasega, kes juba natukene eesti keelt räägivad. Just need saksa neiud on paar nädalat meie vallas praktikal olnud.
Fraasid nagu „Tere, kuidas läheb?“ ja „Kas me lumememme teeme?“ on praktikantidel ilusasti selged ja igapäevases kasutuses. Samal ajal võib ka kuulda mõnda noort jooksmas ja hüüdmas „Hallo“ (Tere saksa keeles).
Viimsi valda on nimelt kuueks nädalaks tulnud Saksamaalt Kölnist lausa kolm praktikanti, kes töötavad erinevates asutustes. Jennifer tegutseb Randvere koolis, Lea Püünsi noortekeskuses ja Sarah kahes kohas: Viimsi noortekeskuses ja Püünsi koolis. Praktikandid on saabunud Eestisse meie vallaga aastaid koostööd teinud kutsekoolist Erzbischöfliches Berufskolleg Köln.
Eestis on tore
Praktikantide esmamuljed Eestist ja tööst on head. „Eestisse tulemine oli parim otsus, mis ma kunagi teinud olen. Olen Tallinnasse armunud. Iga tööpäev on vaheldusrikas ja muljetavaldav. Sain Viimsis sooja vastuvõtu osaliseks ja tunnen end Randvere koolis väga mugavalt,“ ütleb Jennifer.
Praktikant Lea tunnistab, et ei teadnud eelnevalt Eestist suurt midagi. „Istusin maha ning lugesin riigi ja kultuuri kohta. Olin Eesti osas väga üllatunud ning otsustasin praktikale kandideerida. Isegi teades, et siin läheb väga külmaks,“ muigab ta. „Tahtsin riiki ise näha ja vaadata, kuidas lapsed elavad ning kuidas noorsootööd tehakse,“ lisab Lea.

Kiirelt noortega sõbraks
Praktikantide igapäevatööd suunavad ja jälgivad juhendajad. Minu juhendada on praktikant Lea, kes on ootamatult kiiresti noortega kontakti loonud, mängib nendega igapäevaselt erinevaid mänge ja räägib juttu. Noortekeskuses aitab ta lisaks vaatlemisele, mängimisele ja suhtlemisele läbi viia jooksva kuu tegevusi. Ta planeerib ja viib läbi detsembris erinevaid üritusi, näiteks Saksamaa päev ja jõulukaraoke, millest noored noortekeskuses saavad osa võtta. Väga suurt rolli on siiani mänginud igasugused paberist voltimised – poistele meeldivad väga Lea paberlennukid ja tüdrukutele erinevad pabermängud.
Sarah juhendaja Birgit Viimsi noortekeskusest selgitab, et praktikandi ülesanded on erinevad. „Sarah põhiülesanne on planeerida ja läbi viia üks üritus noortega, mida hiljem ka analüüsida. Siiani on ta õppinud noori tundma, et teada saada nende vajadusi. Lisaks on Sarah planeerinud erinevaid tegevusi nagu presentatsiooni loomise töötuba ja Saksamaa jõuluküpsiste valmistamine. Samuti on ta õpetanud noortele ukulelet. Sarah on loonud noortega väga hea kontakti,“ kiidab Birgit.
Sarah pälvib kiidusõnu ka Püünsi kooli huvijuhilt Gea Radikult. „Tema esimene nädal koolis möödus kooliga, õpetajate ja õpilastega tutvudes. Ta on koolis väga hästi vastu võetud. Tema soe ja siiras suhtlemisoskus on võitnud Püünsi majarahva südamed,“ sõnab ta. „Sarah teab täpselt oma eesmärke ja seega mööduvad hetked praegu töötades koos inglise keele õpetajatega ja algklasside õpetajatega. Samuti on ta olnud abiks Püünsi kooli sünnipäeva organiseerimisel. Mõne minutiga otsustati, et lisaks kõigele muule põnevale, mis majas sel päeval toimus, annab Sarah õpilastele suurtes vahetundides minikontserdid. See oli lihtsalt imeline. Lisaks hakkab Sarah joonistatud pilt ehtima Püünsi kooli 2022. aasta kalendrit. See oli samuti juhuslik kokkusattumine,“ rõõmustab Lea.

Uued kogemused rikastavad
Kui võrrelda Saksamaad ja Eestit ning sakslasi ja eestlasi, siis torkab praktikantidele mõningaid erisusi silma küll. „Märkasin kiirelt, et Eesti on Saksamaast palju digitaalsem riik, mis on minu arvates väga muljetavaldav,“ sõnab Sarah. Jennifer lisab, et kui ta nägi esimest korda koolis lapsi sandaalides ringi kõndimas, küsis ta endalt, kas nende jalad ei külmeta. „Hiljem sain teada, et lapsed ja õpetajad vahetavad välisjalanõud mugavamate jalanõude vastu. Saksa koolides ei tee seda keegi,“ võrdleb ta.
Praktikantidel on hea meel uute kogemuste ja oskuste üle, mida nad Viimsis olles omandavad. „Üldiselt õpin eesti kultuuri kohta palju ja ootan uusi kogemusi. Samuti tahan saada põhjalikuma ülevaate sellest, millist laadi noorsootööd te siin teete,“ sõnab Sarah.
Lea lisab, et sooviks juurde saada enesekindlust, jõudu ja praktilisi teadmisi. „Samuti tahan endaga kaasa võtta palju häid mälestusi. Võib-olla saan tuua uusi ideid ka oma töökohale Saksamaal,“ loodab ta.
Viimsi noored praktikantidest
„Mulle meeldib Lea, ta on väga lõbus ja minu arust peaks ta töötama edasi Püünsi noortekeskuses.“
„Lea on väga tore! Ta oskab hästi meisterdada ja see on tore, et ta Püünsis on.“
„See on vahva, kui meil on välismaalane külas, sest siis saab temalt küsida, kuidas on elu teisel maal, ja tema saab meile õpetada enda keelt. Saab tutvuda sellega, milline on tema iseloom ja milliseid erinevusi on sakslastel ja eestlastel.“
„Siiani on väga tore olnud, lõbus. Mulle meeldib, kui saame omavahel rääkida saksa keelt. Kurb on see, et Lea läheb ära.“
„Sarah võiks siia igavesti jääda. Temaga on alati tore rääkida ja ta on alati mind kuulanud ja aidanud, kui olen abi küsinud abi.“