Kõrvitsad kasvamas. Fotod: Jaana Raimets
Kõrvitsad kasvamas. Fotod: Jaana Raimets

Tekst: Jaana Raimets, Stanislav Nemeržitski, Liina Savolainen, Rohelise kooli arendusmeeskonna liikmed

“Innustades noori täna, hoiame homset maailma.” Just selliselt kõlab Eesti Rohelise kooli programmi slogan ja Randvere kool on Rohelise kooli võrgustiku koolina selle mõtteviisi väga omaks võtnud ning toimetab just sellist suhtumist silmas pidades.  

Randvere kool on tänavu alustanud oma Rohelise kooli tegevust üsna ambitsioonika ettevõtmisega, milleks on Erasmus+ projekti Educating ecologically conscious young European citizens through joint enterpreneural activities (“Keskkonnateadlike noorte Euroopa kodanike kasvatamine läbi ühiste ettevõtlust arendavate tegevuste”) kavandatud tegevused.

Kõrvitsad purki. Fotod: Aet Urbas

Projekti raames saavad Randvere kooli ja Poolas asuva Zabrze linna ühe gümnaasiumi noored panna proovile oma koostöised ja ühiselt ideede genereerimise oskused, et üheskoos muuta maailm natukenegi rohelisemaks. Nimelt suurim väljund projektile on Eesti-Poola ühine õpilasfirma, mis hakkab müüma uus- ja taaskasutuse põhimõttel enda poolt valmistatud mänguasju. Projekti teine suurem eesmärk on õpilaste kaasabil täiendada kooli õppekava ning ainekavasid, võttes rohkem fookusesse rohelise mõttemaailma ja taaskasutuse filosoofiat ning ühiste väärtuste jõustamist meie kõigi tuleviku hüvanguks.

Lisaks on väga edukalt sujunud projekti „Täiendav toetus kooli õppekeelest erineva kodukeelega õpilaste eesti keele õppe toetamiseks” raames kooliaia tegevus, mida vedas Rohelise kooli arendusmeeskonna liige ja ühtlasi üks täiendava eesti keele õpetajaid Jaana Raimets. Täiendava eesti keele õppe raames panid õpilased kevadel taaskasutatavast materjalist valmistatud pottidesse idanema kõrvitsaseemned. Seejärel tehti kooliaias valmis peenrad ja istutati ettekasvatatud taimed. Suvel hoidis õpetaja Jaana taimede kasvamisel silma peal ning heade kolleegide kaasabiga said taimed hooldatud ja pirakaks kasvada. Septembris korjasid õpilased viljad kokku ja esialgu pandi need silmailuks välja kooli galeriis.

Kogu seemnest toidulauani õppeprotsessi lõpetasid aga toimetuleku õppekaval õppivad õpilased nüüd sügisel, mil mõnigi „päästmist“ vajav vili jõudis targu purki. Samuti olid mõned kõrvitsad eksponaadiks kunstitunnis natüürmordi joonistamisel.

Taimede kastmine. Fotod: Raido Rahumägi

Eriklasside õpilased on Randvere koolis ka usinad toataimede hooldajad, mis on osa nii nende õppekavast kui ka Rohelise kooli tegevusest. Kokkuleppe kohaselt jälgitakse iga nädal, et Randvere koolimaja taimed, mis rikastavad esteetiliselt avatud ruume, saaks kastetud vastavalt juhistele, mis eelmisel õppeaastal Rohelise kooli arendusmeeskonna eestvedamisel iga taime juurde lisati.

Rohelise kooli eesmärk on kaasata õpilasi, ühendades targalt kõik tegevused õppeprotsessiga, mis on hea näide sümbioosist.