Püünsi kooli lasteaed asub Viimsi poolsaare tipus Püünsi külas, mis jääb mere ja metsa vahele. Meil on vedanud, saame uudistamas käia nii mere ääres kui ka metsas. Lasteaia süvaõppesuunaks on keskkonnakasvatus ja pärimuskultuur. Oleme ka tervist edendav lasteaed ja põhieesmärgiks on aastaid olnud liikumine värskes õhus ning matkamine.
Nii me Püünsis askeldamegi – uudistame, märkame ning ammutame ümbritsevast loodusest jõudu ja tervist ning rõõmsat meelt. Selle õppeaasta teemaks on „Aknad metsa“. Põnev on vaadata iga kuu erinevast aknast ning tutvuda metsas toimuvaga läbi erinevate vaadete. Jaanuar oli ürgmetsa kuu, aga veebruaris piilume rohkem oma Eesti metsadesse.
Oleme alates sügisest risti-rästi läbi matkanud Püünsi, Rohuneeme ja Kelvingi metsatukad. Detsembris viisime süüa loomadele, oleme uurinud jälgi, veetnud aega metsa koristades ja matkates. Meie jõulupidu „Metsarahva jõulud“ rõõmustas kindlasti ka metsaelanikke, sest just neile me oma peo tegime ja neid oma publikuks ootasimegi. Püünsi lasteaia laste uudishimu on viinud meid ka kodukohast kaugemale. Oktoobri lõpus käisime päikest ja ilu püüdmas Viru rabas, kus kulgesime mööda laudteed, külastasime vaatetorni, sõime jõhvikaid ja pistsime käed kargesse rabajärve.
Hundi retk Aegviidus
Uue aasta esimene väljasõit viis jaanuari lõpus uudistama Aegviidu metsaradasid. Meid võttis mõnusasti vastu Aegviidu külastuskeskus, sealsed toredad matkajuhid olid ette valmistanud põneva programmi „Hundi retk“. Esmalt tutvustati lastele Eestis elavaid loomi, keskenduti koerlastele ja eelkõige hundile. Kõike metsas toimuvat tutvustati, lähtudes meie metsa kõige targemast loomast – hundist. Lapsed said teada, kes on hundi sugulased, kes on huntidele enamasti saagiks, kes teevad võsavillemitega koostööd. Saadi aimu, kuidas loomad ja linnud, nt hundid ja rongad omavahel suhtlevad. Rongad annavad huntidele märku, kui metsas liiguvad inimesed. Loomadega tutvusime pilte vaadates ning nahku, luid ja sarvi uurides ning loomade hääli kuulates.
Seejärel suundusime metsa matkarajale, aga liikuma pidid lapsed täpselt nagu hundid – karja ees juhthunt ja lõpus vanem isahunt valvurina. Nii lapsed kui ka õpetajad said kaela vahvad hundikaardid ja rollid. Mõned olid kutsikad, mõned noored hundid ning jagati ka ülesandeid. Retk kulges põnevalt järjekorras liikudes, proovisime liikuda hundikombel üksteise jälgedes, saime katsetada ulgumist ning kuulata, kas mets vastab. Matkarada läbis nii paksu metsa kui ka raba. Tegime peatusi loomade ja lindude toitmiskohtades, olime jäljekütid – märkasime rebase ja metskitsede jälgi. Kõige rohkem pakkus aga rõõmu ja põnevust metsas ja rabas hundi moodi ulgumine, kusjuures ühele meiepoolsele ulgumisele vastas ronk kraaksatustega.
Minge metsa!
Metsast väljudes ootas matkaselle mõnus tee ja lõke. Nautisime kaasa võetud toitu, soojendasime lõkke kohal käsi ning jutustasime, mida just olime näinud ja kogenud.
Kojusõit möödus vaikselt. Lapsed vajusid pehmetesse bussiistmetesse: kes tukastas, kes oli mõttes. Metsarahu ja väsimus oli kangetest matkajatest võitu saanud…
Metsa-aasta aga jätkub. Plaanis on ette võtta mõnusaid retki oma kodumetsa, kus kulgevad meie enda Kombu ja Misse õpperada, aga mõttes mõlguvad ka kaugemad – Käsmu ja Oandu matkarajad.
Püünsi kooli lasteaed soovib kõigile mõnusaid talviseid hetki metsas. Minge ja vaadake, kui palju ilu ja tegevust sealt leiate. Samas käitugem meie väärtuslikuma varaga – metsaga – targalt ja hoolivalt. Hoiame oma metsi ja loodame, et neid Viimsisse veel kauaks jätkuks!