Lugemispuu järgi võib öelda, et Viimsi noortele meeldib raamatuid lugeda. Foto: Kati Koppel
Lugemispuu järgi võib öelda, et Viimsi noortele meeldib raamatuid lugeda. Foto: Kati Koppel

Viimsi raamatukogu korraldatud laste suvised lugemisvõistlused  on suhteliselt pika traditsiooniga. Tänavused, juba 11. suvelugemised toimusid 1. juunist  18. augustini ja kandsid raamatukogude aasta puhul nimetust „Laste suvised lugemistalgud.

Oluliselt muutus seekord suvelugemise korraldus. Nimelt ei antud lastele raamatukogus koostatud raamatute nimekirju, mille hulgast nad võisid varajasematel aastatel valida lugemist, vaid raamatukogu pakkus teemad, mille alt lapsed võisid endale ise huvipakkuvaid raamatuid otsida ja leida uut, huvitavat lugemist. Peamine oli, et lapsed loeksid vähemalt viis raamatut, et saada lõpuürituse kutse. Teemad olid järgmised: sõprus, loodus, huumor, põnevus, kodu ja kool, varia.

Lugemistalgutel võisid osaleda kõik põhikooliõpilased ja tublimad koolieelikud, kellel lugemine selge ja huvi lugemise vastu suur. Meie „kasvatasime“ raamatukogusse „lugemispuu”, kus igal teemal oli oma oksaharu ja kuhu laps riputas nn erivärvilised viljad iga loetud raamatu pealkirja ja oma nimega.  

Tavapäraselt said lugemistalgute osavõtjad lugemispassid, kuhu pärast raamatu läbilugemist ja raamatu kohta esitatud paarile küsimusele vastamist pandi passi tempel. Küsimustikule võis vastata ka veebis ja küsimustele vastamisel polnud muretsemiseks põhjust, sest kuna ikkagi oli suvevaheaeg, olid küsimused tunduvalt lihtsamad kui koolis kontrolltöö ajal. Enamusele küsimustest võis vastata vaid ühe sõnaga. 

Kokkuvõttes osales lugemistalgutel 106 last, kes lugesid läbi kokku 858 raamatut.Enim loeti raamatuidpõnevuse ja huumori teemal. Vaieldamatult olid loetavaimad Ilmar Tomuski, Kristiina Kassi, Reeli Reinausi ja Andrus Kivirähki raamatud. Välisautoritest olid meelepärasemad Martin Widmarki, Jeff Kinney, Rachel Renee Russeli lood.

Laste nutikaid ja elulisi tähelepanekud loetud raamatute kohta:

„Leidsin, et sohki ei tohi teha.“

„Seltsis on alati toredam.“

“Pere ja sõbrad on alati kõige tähtsamad maailmas.“

„Valedele ja halbadele tegudele saadakse alati jälile.“

„Varastada, raha petta, kuritegusid pole hea teha, sest see tuleb alati tagasi.“

„Alati tuleb olla viisakas ja austada teisi.“

25.augustil toimuvale lõpupeole kutsus raamatukogu maskott Vimpsik 72 vähemalt viis raamatut läbi lugenud last, kus kohtuti roomajate uurija ja pidaja Toomas Pranstibeliga ning maiustati traditsioonilise tordiga. Igale pidulisele kingiti Hilja Väravase raamat „Triibu seiklused Viimsis“. Kokkuvõttes saab öelda, et lugemistalgud õnnestusid ja „lugemispuule kasvasid maitsvad viljad“ ja uut kooliaastat võiks alustada veelgi targemana.

TOP 10 – suve loetuimad raamatud

„Kolmanda A kriminalistid““

„Ühe äpardi päevik“

„Kaka ja kevad“

„Käru-Kaarel“

„Luuseri päevik“

„Matemaatiline sõber“

„Kriminaalsed viineripirukad“

„Kriminaalne suvevaheaeg“

Kõik Lasse-Maia detektiivibüroo raamatud („Kohvikumõistatus“, „Kinomõistatus“, „Loomapoemõistatus“, „Raamatukogumõistatus“ jt)