Pealkirjas toodud lause on ilmselt küsimus, mida Uus-Pärtle õpetajatelt on viimasel aastal palju küsitud. Vastus sellele: „Jah, tõesti, ei ole.“

Sügisest lükati käima projekt, mille raames on igal MLA Viimsi Lasteaiad majal oma digitegevuste eestvedaja, kes kaasab, abistab ja suunab õpetajaid. Me kasutame õpperoboteid ja digilahendusi õppetöö läbiviimisel iganädalaselt.

Kõik lapsed saavad õpetaja juhendamisel digitegevustes osaleda olenemata vanusest, soost või mõnest muust faktorist. Digiõpe ei ole vaid robotitega mängimine, me lõimime kõiki valdkondi, mida lasteaias õpetatakse. Me õpime matemaatikat ja eesti keelt, arendame koostööoskusi ja loogilist mõtlemist, filosofeerime tuleviku üle ja, mis peamine – me õpime kõik koos. See sütitab!

Robo-Olümpia

Et lapsi veelgi sütitada ja näidata, et digitegevusi saab läbi viia nii paljudel erinevatel viisidel, korraldas Uus-Pärtle maja veebruaris oma maja Robo-Olümpia, kus kõikide rühmade tiimid said osaleda kolmel erineval võistlusel. Kõik rühmad olid põhjalikult ette valmistunud – nagu olümpia puhul ikka!

Esimese võistlusala tarbeks valmisid rühmades vägagi eripalgelised BlueBoti rajad – oli viikingite avastusretk Läänemerel, mereröövlite aardejaht, matk Tallinna vanalinnas, orienteerumine erinevate riikide lippude vahel ning kõige pisematel oli Duplo-klotsidest valminud põnev tänavate rägastik. Eesmärgiks oli oma robot programmeerida nii, et ta turvaliselt viit takistust läbides alguspunktist lõpp-punkti jõuab.

Teine võistlusala oli MÕÕTMINE. Saali põrandal oli värvilise teibiga märgitud BlueBoti teekond. Iga rühm sai enne oma etteastet uurida ja mõõta joone pikkust (silmadega, sõrmedega, varvastega, ninaga vms) ning selle järgi programmeerida oma roboti joonele liikuma nii, et ta jõuaks võimalikult täpselt lõppu. Uskumatu, kui tublid ja täpse silmaga olid lapsed! Enamus roboteid jõudis kenasti lõppu välja.

Kolmas võistlus

Kuna suhtlus peredega on möllava viiruse tõttu olnud päris kesine, siis püüame Uus-Pärtle maja tegevustesse jõudumööda kaasata ka lapsevanemaid. Seekord meisterdasid lapsed kodus koos perega erinevaid roboteid – eesmärgiks oli kasutada võimalikult palju jääkmaterjali. Lasteaeda saabusid väga vahvad robotid. Taaskasutatud oli igasugust „vana“, alustades plastpudelitest, lõpetades vanade kalkulaatorite ja telefonidega. Kõik uhked robotid said endale auväärse koha Robo-näitusel lasteaia saalis.

Digiõpe on äge!

Lisaks omavahelisele põnevale mõõduvõtule oli meil ka üllatuskülaline. Taavi Kotka käis lastele näitamas ja tutvustamas droone ning rääkis nende vajalikkusest. Lapsed jälgisid põnevusega, kuidas üks väike droon, mida kasutatakse tavaliselt metsloomadele vaktsiinide toimetamiseks, saali lae all tiirutas ja oma „ravimipaki“ (meie puhul pisikese palli) alla poetas.

Kogu vahva sündmus sai üles filmitud ka lapse tasandilt – kaamera oli kinnitatud ühe lapse peas oleva kiivri külge. Filmitud materjalist valmis video, mida soovijad saavad vaadata MLA Viimsi Lasteaiad kodulehelt.

See oli üks väike näide digiõppest meie Uus-Pärtle majas, kus ei toimu iganädalast robootikaringi, kuid ometi toimib digiõpe igapäevaselt ja lastele väga mõnusal moel. Digiõpe lasteaias on äge! Päriselt!

Kerli Noormänd-Sinimeri, MLA Viimsi Lasteaiad Uus-Pärtle maja Pihlamarjade rühma õpetaja
Jana Rebane, MLA Viimsi Lasteaiad Uus-Pärtle maja õppejuht

Fotod: Jana Rebane