Autor: Merilin Kirbits, näitleja ja huviringi juhendaja

Kõik me otsime siin elus emotsioone, mis meid üllataksid, raputaksid ja kasvataksid. Vaid enda mugavustsoon on see, mis meid tagasi hoiab. Sellest hetkest peale, kui leidsin tee improvisatsioonilise teatrini, pole minu elu olnud mugav, vaid täis ettearvamatust ja positiivset emotsiooni.

Improteater on üle maailma palavalt armastatud teatrivorm, kus kõik sünnib publiku silme all. Etendused on improviseeritud, mis tähendab, et kõik sünnib siin ja praegu, midagi eelnevalt kokku leppimata – teksti ei ole pähe õpitud ja mängitavat lugu välja mõeldud. Näitlejad küsivad publiku käest märksõnu ja nendest inspireeritult hakkavad sündima põnevad stseenid, lõbusad sketšid, kaasahaaravad laulud ja vaimukad karakterid. Lisaks näitlejatele improviseerivad etendustel ka valgustaja ja muusikud. Improteatri võlu peitub ootamatuses, situatsioonikoomikas ning artistide leidlikkuses. Keegi ei tea, mis juhtuma hakkab, kõik on võimalik ning see on meelierutavalt vaimukas!

Improteatri proove nimetame trennideks, sest koosmänguks on vaja keskendumist, tähelepanu, vabadust, eneseväljendust jne. Nende omaduste treenimiseks on impronäitlejatel suur pagas mänge, harjutusi ja ülesandeid, mis pakuvad kuhjaga mängurõõmu. Tundide käigus me lepime endaga, oma mõtete, oma kehaga ja just sellepärast, et teised mängijad aktsepteerivad mind sellisena, nagu ma olen. Kõik osalised on kogu aeg mängu kaasatud ning keegi ei tunne ennast kõrvalejäetuna. Meie kohtumised võivad pakkuda peale mängurõõmu ka vaheldust igavale argipäevale ning isiklikele muredele. Kõige olulisem on teada, et improteater ei vaja mingisugust eelnevat näitlemiskogemust, oluline on tahe ja teineteisega arvestamine.

Merilin Kirbits. Foto: Adam Illingworth.

Kes olen mina?

Mina lõpetasin aastal 2009 Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia näitleja eriala ja olen sellest ajast peale olnud vabakutseline näitleja ning tegev ka improvisatsioonilises teatris. Pealtnäha kaks täiesti erinevat teatrivormi, kuid salamisi teineteist täiustamas. Improvisatsiooniline teater lennutab su välja kindlusest ja raamidest, mida oleme pidanud enda jaoks vajalikuks. See teater on õpetanud eksima, tundma rõõmu vigadest ning laskma vabaks omaenese egost. Koostöö ja keskendumine teistele on võti tõelise vabaduseni.

Hetkel olen näitleja, trupi- ja projektijuht improteater IMPEERIUMIS, mis on välja kasvanud 2013. aastal Eesti esimesest improteatrist – Eesti Improteatrist. Improteatri IMPEERIUM liikmed on kutselised näitlejad, kes lisaks IMPEERIUMile kuuluvad teiste Eesti teatrite draamatruppidesse või tegutsevad vabakutselistena teatri-, tele- ja filmiprojektides. Peale näitlejate on IMPEERIUMis ka andekad muusikud ning suurepärased valguskunstnikud, kes aitavad levitada improarmastust Eestis. Enda koolitamiseks külastame improfestivale üle maailma, et saada inspiratsiooni ning esinemiskogemust. Viimane külastus oli septembris, kus sai osaletud improfestivalil Bulgaaria pealinnas Sofias, kus meie pudikeelne etenduse formaat sai suure tunnustuse osaliseks.

Foto: Kalev Lilleorg

Improteatri tunnid Viimsis

Ladinakeelne sõna imperium tähendab võimu. Soovime vallutada kõikide eestlaste südamed ja tekitada maailmakaardile veel ühe improrõõmust tulvil maa, kus inimesed väärtustavad koostööd ja loovust ning kus valitseb kujutluse võim. Minu jaoks on saanud improteatrist väga tähtis osa elust, sest vaimne ja füüsiline keha saab alatasa kosutust. Soovitan igati osaleda mõnes improteatri tunnis, et anda endale võimalus saada osa ülimast rõõmust.

Viimsi huvikeskuses saab sügishooajal improteatri ringist osa võtta igal kuul ühe korra ning kui juhtub, et osalised soovivad sellega tihedamini tegeleda, siis uuest aastast saab tundide arvu suurendada. Olen põnevil ja ootan juba kohtumist uute ja inspireerivate inimestega!

Lisainfot meie teatri kohta leiab kodulehelt improimpeerium.ee ning tundide kohta Viimsi huvikeskuse kodulehelt.