Autotööstust peetakse insenerimõtte üheks silmapaistvamaks väljundiks. Sinna sektorisse jala ukse vahele saamine on igale ettevõtjale suureks saavutuseks ning kvaliteedimärgiks. Kui mainida veel selliseid automarke nagu BMW, Volkswagen, Volvo, Porsche või Ford, siis tõstame lati eriti kõrgele. Üks selline tubli firma asub siinsamas Viimsis ning on juba pikki aastaid olnud eelmainutud autotootjatele koostööpartneriks.
Jutt käib Haabneeme keskuse poolt tulles pärast Vimka suusamäge Randvere tee ääres vasakut kätt jäävast ettevõttest Zircon Grupp OÜ. Firma peamiseks tegevussuunaks ja toodeteks on erinevad pressvormid plastmassist ja alumiiniumist detailide valmistamiseks. Samuti toodab ettevõte täppisstantse peenmehhaanika detailide valmistamiseks.
Ajaloos tagasi minnes asus praeguse Zirconi hoonete kohal kunagise Kirovi näidiskalurikolhoosi plasttoodete tsehh, kus muu hulgas valmistati ankrupildiga nööpe ja vanakooli nokamütside plastist nokkasid. Seega pole liialdus öelda, et Ampri teel on valuvormide ja plasttoodete valmistamisega tegeletud läbi erinevate riigikordade juba pool sajandit.
Iga väike detail on oluline
Alustame ettevõttega tutvumist tootenäidiseid täis direktori kabinetis, kus vallavanem Illar Lemettit võtab vastu Zirconi juhatuse esimees Aleksander Kuzin.
„Veel möödunud sajandi lõpus rajasid ameeriklased siiasamasse kohta täppisstantside tehase, mis toona kandis nime AMP. Tolle aja standardite järgi olid tehase renoveeritud tootmisruumid väga kvaliteetsed ning võimalusega sisekliimat kontrollida. Kuna metallide mõõtmed temperatuuriga muutuvad, siis eriti täpsete detailide stantsimisel on ka paarikraadine kõikumine lubamatu,“ räägib Kuzin energiliselt.

Oma valdkonda tunneb Aleksander Kuzin läbi ja lõhki. 18 aastat on ta töötanud Zirconis, direktorina aastast 2005. Inseneriharidusega mees alustas oma tööd nõukogude ajal tegutsenud katsetehases Pioneer, kus ta läbis tee tootmismeistrist peadirektorini ning kus tehase peamiseks toodanguks olid just pressvormid ja rakised.
„Ühe meie poolt toodetava vormi hind võib olla ligemale veerand miljonit eurot. See võib tunduda suure summana, kuid vormiga annab pressida miljoneid tooteid. Põhimõtteliselt pole piiranguid, millise kujuga detailide jaoks vorme toota – saame pea iga tellimusega hakkama,“ lausub direktor ning demonstreerib ühe juhtiva brändi veemõõtja korpust, mille plastikosad sobituvad üksteisega kui valatult.

Haare on rahvusvaheline
Zirconi Viimsis asuva tehase toodang jaguneb klientide mõttes enam-vähem võrdselt Eesti, Euroopa, Põhja-Ameerika ning Venemaa turgude vahel. Direktori hinnangul pakub nii Zirconi tehase asukoht Eestis kui ka meie inimeste vene keele ja kultuuriruumi tundmine olulise eelise idasuunaliseks ekspordiks. Ettevõtte teenused ja tooted ei pruugi näiteks Saksamaal tegutsevatest konkurentidest sugugi odavamad olla, kuid just suhtlemisoskus, keelebarjääri puudumine ja geograafiline lähedus on Venemaa kliente hoidnud.
„Ei saa just öelda, et meile tööd pakkuma tullakse – ikka peab ise kõvasti vaeva nägema ja uusi kliente otsima. Oleme oma riske suutnud päris hästi hajutada. Eriline heameel on meil Ameerika turule pääsemise üle, sinna toodame väga keerulise konstruktsiooniga suruvaluvorme, millega valmistatakse vastutusrikkaid detaile. Mida keerukam tellimus, seda rohkem saame eksportida oma ajutööd ehk inseneriteadmisi. Üldistatuna võib öelda, et ligemale poole meie toodete lõpphinnast moodustab just projekteerimine ja arendus,“ selgitab Kuzin.
Oma jutu ilmestamiseks näitab direktor spetsiaalsest kuuma-, purunemis- ja survekindlast valuplastist pressitud autoradiaatori kaant. Ja üldsegi mitte mingi suvalise automudeli, vaid legendaarse Ford Mustangi oma. Ehk teisisõnu öeldes peitub igas liinilt maha veerevas Mustangis väike, kuid oluline osa Zirconi inseneride ja meistrite tööst.








Hea tööandja kohalikele
Ettevõttes on töötajaid poolesaja ringis, mis muudab ta Viimsi mõistes keskmisest suuremaks tööandjaks. Firmas töötab päris palju kohalikke elanikke ja Zirconi juhtide sõnul oleksid nad hea meelega valmis veel viimsilasi tööle võtma.
Vallavanem Illar Lemetti sõnul kasvab Viimsi elanike arv siia elama kolivate inimeste näol keskmiselt 600 ringis aastas.
„Mõistan, et ettevõtte vajab üsna spetsiifilise väljaõppega töötajaid. Usun, et nii nende 600 uue inimese kui ka praeguste viimsilaste hulgas on kindlasti omajagu kvalifitseeritud tehnikainimesi, keda võiks huvitada kodulähedane töökoht. Hea meelega aitame valla poolt seda sõna levitada, sest iga Viimsisse loodud töökoht on hea uudis,“ lausus vallavanem.
„Zircon on hea näide, millised tootmisettevõtted on Viimsisse teretulnud. Kõrget lisandväärtust pakkuvad ja suhteliselt väikse keskkonnakoormusega tootmisfirmad ei tohiks häirida ka lähedusse rajatud elamupiirkondade inimesi,“ lisas Illar Lemetti.
Lõpetuseks olgu mainitud, et Zircon hoolitseb tõepoolest oma töötajate eest hästi ja firma juhid teavad vanarahva tarkust, et tuju üleval hoidmiseks peab inimesel kõht täis olema. Tehase peauksest sisenedes kohe vasakule jääb lihtne ja soodne, kuid samas väga maitsvate koduste roogadega söökla. Kes viimsilastest pole sellest võimalusest veel kuulnud, siis söökla on avatud kõigile ning pärast koroonapiirangute kadumist tasub sealt kindlasti läbi astuda ja toidud ise järele proovida.