Jaaniku pidamine – vana rahva komme

Juba vanad eestlased tulid jaaniõhtul kokku, ehtisid kiigeplatsid kaskedega ning süütasid aasta kõige olulisema lõkke. Kased, mis jaaniõhtuks metsast toodi, nimetatigi lausa jaanikaskedeks. Neid viisid noormehed ka varahommikul väljavalitu akna alla, andes sel kombel armastatule märku, et too on kellelegi silma jäänud. Romantikat jätkus veelgi: nii sõnajalaõie otsimist, kui saunas viheldes ihu külge kleepunud kaselehega armastuse võitmist. Muidugi tulid kokku pillimehed lähedalt ja kaugelt. Nii jätkus pidu kiikudes, tantsides ja lauldes lausa hommikuni. Teatavasti on jaaniöö just aasta kõige lühem öö.

Jaaniku pidamine – vana rahva komme, mis toob külarahva kokku! Foto: Kertu Vahemets
Jaaniku pidamine – vana rahva komme, mis toob külarahva kokku! Foto: Kertu Vahemets

Õhtujuht Tiia Paist tuleb Virumaalt

Jaaniõhtut juhib Virumaalt pärit naine, kes on hingelt rahvamuusik. Laulab vajadusel peast umbes 300 rahvalikku laulu ja õppinud Viljandi Kultuuriakadeemias nii mõnedki rahvamängud ja kombed. “Ise end muidugi kõige targemaks ei pea, aga  selle toreda jaaniõhtu teeme uhkelt ära” , naerab ta. Plaanis on teha kombekohaseid mänge, aga ka midagi uut ja põnevat. Näiteks püüame vedada Viimsist leitud kõige pikemat köit, mille pikkus pole veel täna teada.  Ja kuna paras aeg on teha kasevihtasid, võtame ka selles töös omavahel mõõtu.

Esinejaid lähedalt ja naabervallast

Mõnusat vaatamist ja kuulamist pakuvad nii kohalikud meile tuttavad taidluskollektiivid, kui ka kaugelt kohale tulnud tegijad. Üles astub rahvatantsurühm Valla-alune ja Viimsi Huvikeskuse Noortekapell. Ühislaulmist ja kokkutantsimist korraldab Pisikeste Pillide Punt. Õhtu peaesinejaks on ansambel Regatt.

Kingu talu õuel klouniplika Kärts ning PIIP ja TUUT

Lastele on sel aastal lausa oma õueala Kingu talu õuel . Külla tulevad Piip ja Tuut etendusega „Loomad“. Kuni kella 21.30ni toimetab lastega üks krutskeid täis klouniplika Kärts Võlumaa Lasteteatrist, kes mängib lastega nii võistlus-, kui naljamänge. Loomulikult ei puudu trikitamine, seebimullide tegemine ja õhupalliloomad.

Külapidu kogu perele ja külalistele. Foto: Kertu Vahemets
Külapidu kogu perele ja külalistele. Foto: Kertu Vahemets

Kehakinnitust pakuvad Viimsi kohalikud toitlustajad

Sel aastal on pannud Viimsi kohalikud toitlustajad pead kokku ja katnud oma jõududega kogu toiduala. On head traditsioonilist kehakinnitust, aga ka uusi huvitavaid suupisteid. Toidualal toimetavad Burger Kitchen, Lyon, Paat, Harmoonikum. Hea joogi eest kannab hoolt Nautimus.

Soe soovitus õhtujuhi ja muuseumi pererahva poolt

Tulles võta kaasa mõni tore tekk või pleed, sest öö hakul  kipub rannal ikka veidi jahe olema. Soojas on mõnusam. Ja kes teab- äkki poeb just sel ööl Sulle armastus hõlma alla. Et siis oleks temalegi ruumi. Lisaks tekile võta kaasa suur kogus head tuju, vaba aega ja parimad sõbrad. Meie pakume head seltskonda ja lahedat äraolemist.