Rannakülade elanikele on merelkäimine olnud aegade algusest olulisim elatise teenimise allikas ning heade paadimeistrite töö seega kõrges hinnas.
Pärimusena on meieni kandunud teadmine Leppneeme kuulsast paadi- ja võrgukuuride ehitajast Pihlaka talu peremehest Jaan Laurist. Teine sama küla tuntud paadimeister oli Katku talu Jaan. Rohuneemes tegutsesid sajandi eest paadimeistritena perekond Kurg ning Naissaarel perekonnad Jürgenson ja Rosen. Piirkonna kuulsaim paadimeistrite dünastia pärines Aksi saarelt, kus terve Aksbergide suguvõsa valmistas erinevaid paate. Viimsi aladel on ehitatud nii purjekaid kui ka sõudepaate, millest levinuim oli eistuk – tömbi vööriga lühike, kiiluta ning kumera põhjaga aerupaat.
Tänapäeval on paadi omamine muutunud jõukohaseks pea igale inimesele ning ka viimsilaste huvi hobialuste vastu on hüppeliselt suurenenud. Olgu tegu kaatri, purjejahi, tööpaadi või lihtsa kanuuga, on selle ehitamise taga alati meistri töö. Teeme tutvust Viimsi kolme praeguse tubli paadimeistriga.
Eestist maailmameredele
Puidust paatide ja jahtide ehitamisele spetsialiseerunud Eiki Keert on endine purjetaja. Aastatel 1971–1993 töötas ta Pirital asunud Tallinna Spordilaevade Eksperimentaaltehases, millesarnaseid oli tol ajal Nõukogude Liidus vaid kolm. Seejärel suundus Eiki 10 aastaks Inglismaale jahitekke ehitama. Ka praegu seisab meistri Rohuneeme töökojas üks kunagise olümpiaklassi Draakon-tüüpi purjejahi kere, millele Eiki käsitööna tiigipuust pealistekki laob.
„Ühe Draakoni teki ladumiseks kulub kaheksa nädalat ja materjaliks läheb vaja väärispuitu. See pole odav lõbu ning samas ka põhjus, miks nõudlus traditsiooniliste puidust jahitekkide järele tervikuna väheneb. Siiski jääb alati mingi hulk inimesi, kelle jaoks on paadi materjalina oluline naturaalne puit ning meistri nimi,“ räägib Eiki Keert.
Tänaseks seilab meistri käe all valminud paate ja jahte maailma eri paigus kuni Jaapani, Saksamaa ja Inglismaani välja, rääkimata kodusest Eestist.
Eiki Keerdi töökotta on põhjust sammud seada kõigil eelkõige puidust paatide omanikel, kelle alus vajab renoveerimist või lihtsamat remonti. Temalt saab tellida ka eksklusiivse 4,5-meetrise aeru- ja mootorpaadi EIX450. Klinkerplangutusega mahagonist paat on ühtlasi nii härrasmehe tarbeese mereleminekuks kui ka nutikas investeering järgmistele põlvedele.


Eix OÜ
www.eixboats.ee
tel: 525 0420
e-post: eixkeert@hot.ee
Rätsepatööst iseehituskomplektideni
Rohuneeme paadimeister Margus Rebane võib oma töö üle samuti heameelt ja uhkust tunda, kuna juuni alguses sai merekonteinerisse pakitud ja New Yorgi poole teele saadetud uhiuus käsitööna valminud puidust purjejaht.
„Inimene, kes ostab eritellimusel valmistatud paadi, on ka ise väga eriline. Internetist leiab tuhandeid paadimudeleid ja -jooniseid, mille hulgast sobivaima valimiseks võib huvilisel kuluda aastaid. Mõte küpseb ja küpseb ning ühel hetkel tellitakse endale täpselt selline paat, nagu hing ihkab,“ kirjeldab Margus paadiostja loogikat, kelle jaoks on oluline aluse unikaalsus ning valmistamise materjal.
Lisaks rätsepatööna valmivatele puidust purjekatele saab Marguselt tellida alumiiniumist eriprojekti järgi tehtud paate. Kui paat on ühe kindla meistri käe all valminud, siis võimalusel tullakse seda ka aastakümneid hiljem sama tegija juurde kas renoveerima või ümber ehitama.
Margus arendab ka uuenduslikku ja siinkandis veel vähelevinud suunda – paatide iseehituskomplekte. Koduhoovis oma käega kokku pandud meresüst, matkakanuu või väiksem purjekas on jõukohane projekt igale käsitööhuvilisele ning Rohuneemel valmivad kõiki juppe ja materjale sisaldavad komplektid teevad taolise ettevõtmise alustamise palju lihtsamaks.


JR Craftyard OÜ
www.jrcraftyard.ee
tel: 5342 3180
e-post: margus@jrcraftyard.ee
Kajakkide tippklass
Hoopis teise kaliibriga paadiehitaja on Zegul Kayaksis, mis on üks osa suurest Tahe Outdoors grupist, kus aastas toodetakse Eesti mõistes üüratu kogus – kümneid tuhandeid – süstasid ja kanuusid, millest valdav enamus müüakse Euroopas ning Põhja-Ameerikas. Paarkümmend aastat tagasi väikefirmana alustanud ettevõtmine on tänaseks oma Viimsisse koondunud tootmise ja rahvusvaheliste omanikega kujunenud üheks Euroopa juhtivaks kajakivalmistajaks.
Ettevõtte tegevjuhi Kristjan Prantsi sõnul on tootmises praegu on kõige kiiremad ajad, sest reisipiirangud on nõudlust veespordi vahendite osas kasvatanud, mistõttu firma laieneb ja otsib lisatööjõudu. „Vaatamata ambitsioonikusele peame end ise jätkuvalt käsitööpaatide firmaks. Komposiitmaterjalist kajaki valmistamise tehnoloogia nõuab õppinud paadimeistri oskusi ning ka komplekteerimisel saame oma toodete kõrge kvaliteedi tagada vaid heade töötajatega. Meil on ametis ülikogenud meistreid, kes on paate ehitanud ja arendanud tänaseks juba ligi 20 aastat,“ räägib Prants.
Koostöös Wanderlusti matkajuhtidega on ettevõte pannud kokku matkasarja Zegul Roadshow, millega tuuritatakse mööda erinevaid Eesti veekogusid ja viiakse Zeguli süstad inimestele lähemale. Kokku toimub 14 juhendatud SUPi- ja süstamatka, mis sobivad nii algajatele kui ka kogemusega sõitjatele. Täpsemalt tasub matkakalendrit uurida veebilehelt www.wanderlust.ee.
„Kohtume vee peal!“


Zegul Kayaks OÜ
www.taheoutdoors.ee
tel: 600 8969
e-post: info@taheoutdoors.com
Avafotol paremalt viies Leppneeme tuntud paadimeister Katku talu Jaan. Foto: Rannarahva muuseum