MTÜ Keri Selts kogub Hooandja annetustalgutel Viimsi saare Keri vabatahtlike tegevuse jaoks toetajaid.

Aita kaasa Keri saarevahtide tegevuse toetamisele, neile elutingimuste loomisele ning hoonete renoveerimisele.

MTÜ Keri Selts eesmärk on Keri saare loodusliku keskkonna ja inimese tegevuse tulemusena loodu säilimise tagamine, sealhulgas arhitektuurimälestisena riikliku kaitse all oleva Keri tuletorni ja selle kõrvalhoonete kaitsele ja renoveerimisele kaasaaitamine. Selts korraldab vabatahtlike saarevahtide tegevust Keri saarel.

Milleks raha kogume?

Annetamistalgutel kutsume annetustega toetama vabatahtlike saarevahtide tegevust Keri saarel, neile elutingimuste loomist ning saarel asuvate ja tuletorni juurde kuuluvate hoonete renoveerimist.

Keri Selts on isemajandav mittetulundusühing, kes lisaks saarevahtide panusele saab oma tegevusi teostada peamiselt tänu annetustele. Kulud tekivad saarevahtide saarele toimetamisega, majapidamisse vajalike asjade hankimisega, asjade remontimisega, hoonete ja kõnniteedega seotud renoveerimis- ja parandustöödega, paadisilla ja randumisvõimaluste uuendamisega, elektri tootmisega, elektri- ja internetisüsteemide ülalhoidmisega, kütmisega jne jne. Selle aasta sügisel sai kannatada ka seltsi paat ja selle varustus, kui paat sattus viimast saarevahti ära tuues tormi kätte ning vajab nüüd enne uut hooaega remonti. Samuti lagunes sügisel Eesti põhjapoolseima töötava Keri sauna soojavee katla ahi, mis vajab nüüd parandamist, et saarevahid pärast töötegemist end saarel pesta saaksid.

Keri saarest ja seltsi tegevusest

Keri saar on Eestis ainulaadne ja seda mitte ainult oma uhke ajaloolise tuletorni poolest, vaid ka seetõttu, et saare ja sellel asuvate hoonete eest hoolitsevad vaid vabatahtlikud saarevahid. Aprillist novembrini on Keri Seltsi koordineerimisel saarel nädala kaupa vahti pidamas vabatahtlikke väga erinevatelt elualadelt. Kõigil neil on aga sarnane eesmärk – veeta nädal saarel selleks, et linnaelust välja puhata, vastu võtta ja võõrustada saarele saabuvaid külalisi ja aktiivselt saarel ringi toimetada ning saare majapidamise eest hoolitseda. Saarevahtidest on aastate jooksul moodustunud tugev ja ühtehoidev, kuid avatud kogukond, kes pidevalt ootab enda hulka uusi ja ettevõtlikke liikmeid.

Keri vabatahtlike saarevahtide lugu on seotud Keri Seltsi asutamisega. Peale seda kui viimased palgalised riiklikud majakavahid 2002. aastal saarelt lahkusid, seisis saar mõne aja inimtühjana. Sel ajal saigi loodud Keri Selts ning alates 2007. aastast pidasid saarel vabatahtlikud saarevahid vahti juba alaliselt. Praeguseks on saarevahte aja jooksul kogunenud üle 50. Paljud neist on saarel vahti pidanud korduvalt. Neile lisanduvad saarele kaasa tulnud sõbrad, kaaslased ja pereliikmed.

Mida siis tänapäeval saarevaht saarel teeb? Erinevalt üldisest arvamusest on saarel õnneks tegevust palju. Saarevahil tuleb hoida korras suurt majapidamist, vastata vajadusel telefonile ning külaliste saarele saabudes tervitab saarevaht neid heatujuliselt, aitab silduda ja tutvustab saart. Kui külalised soovivad saarele ööseks jääda, majutab saarevaht nad saarevahtide majas asuvasse hotelli ning soovi korral kütab külaliste jaoks kuumaks ka Eesti kõige põhjapoolsema sauna. Muud ülesanded saab iga saarevaht valida ja tekitada endale ise – näiteks on saarel alati vaja midagi remontida, ehitada või parandada. Iseenesest on väga oluline juba ka see, et saar on asustatud. See hoiab eemal rüüstajad ning saarel asuvad hooned on tänu sellele siiamaani korras püsinud.

Annetust saab teha Hooandja kodulehel.

Võimalused Keri toetamiseks igal ajal: http://www.keri.ee/toeta/

Allikas: https://ngo.hooandja.ee/projekt/keri-selts