Viimsi vabaõhumuuseumis toimub ka sel sügisel juba traditsiooniks saanud ubinapäev. Õunasõpru oodatakse nii ostma, degusteerima, mahlapressimise talgutele kui ka koogivõistlusel osalema. Ubinapäev toimub 21. september kell 10–15 ja on kõigile tasuta! 

Nii nagu paljud ettevõtmised saavad alguse just iseenda vajadusest, sai ka ubinapäev 10 aastat tagasi alguse just idee autori Indrek Kaingi ja tema abikaasa Saale vajadusest koduõuntest õunamahla pressida.
Kuna mahlapress on päris kallis ja seda läheb tarvis laias laastus vaid korra aastas, ei tundunud kulutuse tegemine kuigi mõistlik. Oma murest rääkis Indrek Rannarahva muuseumi toonasele turundusjuhile Eha-Kai Mesipuule, kes ideest kinni haaras ning uskus, et sarnase murega inimesi on Viimsis veel.

Kümme aastat tagasi ei osanud keegi veel mõelda, et pisikesest mõttest kasvab midagi suurt kogu Viimsi valla elanikele. Ent tänaseks on saanud juba traditsiooniks, et Viimsi ubinapäev toimub alati septembri kolmandal laupäeval. 

Suur õunakoogivõistlus
Õigele juubeliaastale kohaselt toimub ubinapäeva raames suur õunakoogivõistlus. Koostöös Nami-Nami toiduportaaliga selgitatakse välja see üks ja ainus “Viimsi õunakook 2019”. Võistlusest osavõtt on tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine e-posti aadressil info@rannarahvamuuseum.ee, märksõnaks “Viimsi õunakook 2019”.

Üks osaleja võib tuua kuni kolm erinevat õunakooki. Registreerimine lõpeb 20. septembri keskpäeval. Koogid koos retsepti ja nimega tuleb kaasa võtta ubinapäeva hommikul kell 11 ning viia Viimsi taluturule.
Žürii, kuhu kuuluvad Rannarahva muuseumi esindaja Jekaterina Alipova, ubinapäeva idee autor Indrek Kaing ja Nami-Nami perenaine Pille Petersoo, hindavad nii koogi välimust kui ka maitset. Auhinnad žürii ja ka rahva lemmikule õunakoogile on välja pannud Nami-Nami retseptikogu ja Rannarahva muuseum. 

Tegelikult on ubinapäeva raames ka varasematel aastatel toimunud õunakoogi ja/või -hoidiste konkursse. Parim õunakook valiti juba aastal 2012 ning selle võitsid kolm Viimsi koolitüdrukut, kes tegid pehme õunakoogi pohladega.
Pille Petersoole on aga eriti meelde jäänud aasta 2015, kui toimus esimene hoidisekonkurss. Toona laekus võistlusele 10 hoidist – 6 magusat ja 4 soolast. Võidu viisid koju hoidised nimega “Täpiline Kuldrenett” ja “Õrn ahjuõunasinep”. 

Kõik õunad mahlaks
Traditsiooniliselt on ubinapäeva keskmes mahlatalgud. Kõigi soovijate õunad pressitakse kohapeal tervislikuks mahlaks ekstra Hiiumaalt kohale toodud mahlapressiga. Õunad ja anum, millega mahl koju viia, tuleb soovijatel endal kaasa võtta. Mahlapressimise tasu on 30 senti liiter.
Lisaks on ubinapäeval avatud ka taluturg, toimuvad tegevused lastele, saab süüa pannkooki õunamoosiga ning muusikaliste elamuste eest hoolitseb Pisikeste Pillide Punt. Päeva juhib Tiia Paist.

Kohtumiseni ubinapäeval!