Tank T-34/85 jõudis Narvast sõjamuuseumi rasketehnika angaari

Autor: Sandra Niinepuu, Eesti sõjamuuseumi info- ja turundusjuht

Alates teisipäevast, 16. augustist 2022 paikneb Eesti sõjamuuseumi rasketehnika angaaris Viimsis Narva tank-monumendina tuntud tank T-34/85.

Vabariigi Valitsus võttis vastu otsuse teisaldada Eesti riigi avalikust ruumist Nõukogude Liidu sõjamonumendid. Narvas asuv tank T-34/85 viidi Eesti sõjamuuseumisse, kus see leidis uue alalise asukoha rasketehnika ekspositsioonis.

Nn Narva tank oli Eestisse toodud 1960. aastatel Leningradi sõjaväeringkonnast. See avati monumendina 9. mail 1970. Tank on toodetatud arvatavasti II maailmasõja ajal Nõukogude Liidus. See ei ole kunagi osalenud sõjategevuses.

Enamus sõjatehnika angaaris eksponeeritud relvadest ja sõidukitest pärineb aastatest 1930–1960, olles kuulunud eri riikide relvastusse II maailmasõjas ja külma sõja ajal. Välja on pandud ka valik sõidukeid, mida Eesti kaitsevägi kasutas 1990. aastatel ja hiljemgi.

Eesti sõjamuuseumi rasketehnika angaar on avatud maist oktoobrini iga nädal reedest pühapäevani kell 11–18 või ettetellimisel. Sissepääs muuseumipiletiga, mille saab osta peamajast või kohapealt.