Möödunud pühapäeval toimus Metsakasti külas järjekordne Rohevahetus. Tegu on üritusega, mille raames saavad huvilised taimi vahetada, müüa ja osta.
Korraldame oma külas Rohevahetust juba viiendat korda. Oleksime selle juba varemgi ette võtnud, sest külaseltsi liikmetel oli suur korraldustuhin peal, aga paraku polnud enne selleks lihtsalt kohta. Tuli ära oodata praeguse külaplatsi sünd.
Rohevahetuse idee tärkas külaelanike seas korraldatud küsitlusest, kus uurisime murede-rõõmude kohta ja tahtsime teada, millised ühisüritused elanikele huvi pakuksid. Kõige enam mainiti just nimelt rohevahetust.
Rohevahetus toimub Metsakasti külaplatsil ja lähtub põhimõttest: kui on üle, anna ära, kui on puudu, tule ja võta! Valuutaks on „aitäh“, „palun“, „suur tänu“ ja „oi, seda lille mul just vaja oligi“. Kui esimesel kahel aastal piirdusime ainuüksi rohevahetusega, siis nüüdseks on juurde kasvanud täiesti arvestatava valikuga taimelaat.
Valikut seinast seina
Sel aastal võis laadalt leida kõike ja rohkemgi veel. Oli laias valikus suvelilli ja ampleid ning püsikuid põnevatest kollektsioonaedadest, kirsiks tordil kõrrelised ja uhke elulõngavalik otse kasvatajalt. Ka köögipoole taimede osas oli valik lai – laadal pakuti isegi arbuusitaimi. Lisaks tomati-, kurgi- ja kõrvitsataimi, kirju sortiment pipraid ja paprikaid, mustika-, maasika- ja aedpohlaistikuid, kõikvõimalikke maitsetaimi ning viljapuid ja marjapõõsaid. Selleks, et oleks kuhu istutada, olid saadaval ka biohuumusega mullad ja taimeramm, mille vägi peitub vihmaussi- ehk vermikompostis. Ja nii nagu ikka, oli ka seekord kohal naaberküla armas korvionu Endel, kes varustab meid juba mitmeid aastaid imeilusate punutud korvidega. Traditsiooniliselt hoolitses pisukese kõhutäie eest Tuudy kohvik. Selle aasta uus põnev tulija oli aga roigasmööbel. Lisaks olid laadal mõned omakandi ja lähikülade rohenäpud, kes tulid enda kasvatatud taimi müüma.



Kohale tullakse kaugemaltki
Kui rohevahetajad tulevad enamasti kas Viimsist või Piritalt, siis toredaid taimekauplejaid jõuab Metsakasti külaplatsile kokku üle terve Eesti. Näiteks Udika puukool saabus Pärnu lähedalt, Lepalaane lilleaed Kundast, sõstrakasvataja Väino Eskla Kuusalu lähistelt ja nii edasi. Lähinaabrusest Meriväljalt saabus osalejaid rõõmustama Merivälja elulõngaaed. Laadalt ei puudunud ka meie OTTi kauplejad, kes muidu pakuvad talu- ja toidukraami, seekord aga lõid letti oma parima taimevaliku. Kokku osales laadal seekord 18 kauplejat.
Igaühele oma
Taimede valik on laadal lai ning ei saa öelda, et ühe järele oleks nõudlus olnud oluliselt suurem kui mõne teise järele. Iga taime jaoks leidub kuskil keegi. Praegu on ju istutamise tippaeg – minekut oli nii suvelilleamplitel, püsikutel kui ka köögiviljataimedel. Sel aastal müüs aga esimesena platsi puhtaks Mündi talu, kes kauples mustika- ja aedpohlataimedega. Samuti osutusid väga populaarseks püsikud ja Kobrit OÜ laadale toodud põnevad ürdid ja söödavad taimed, mis ühtlasi pakuvad ka silmailu. Sellist kaupa, mis üldse ei oleks läinud, meie laadal ei olnudki.
Taimedele uus kodu
Rohevahetus on tore koht, kus kogukonnaga kokku saada, taimi müüa, osta ja vahetada, aga selle laiem eesmärk on ära anda taimed, mida ise enam ei vaja. Selle asemel, et need ära visata, saab hoopis rõõmustada neid, kes just seda taime soovivad. Vilunud rohenäpud teavad, et kui taimede eest hingega hoolitseda, kipuvad need hooga paljunema, laiutama hakkama ning vajavad pisut piiramist. Samuti kalduvad agarad aiahoolikud taimi ette kasvatades hoogu sattuma ning ikka jääb üht koma teist (või teinekord lausa terve küla jagu) taimi üle. Kahju oleks kasvamisindu täis taimebeebisid lihtsalt komposti visata, parem on leida neile uus kodu, kus nad saavad hooga kasvada ja pererahvale rõõmu tuua. Siin tulebki appi rohevahetus.
Siiani on külastajate tagasiside olnud väga positiivne, rohevahetusega on mõni uus elanik oma aia ühe jutiga otsast lõpuni sisustatud saanud. Tore on jagada taimi ja kogemusi. Ka laadaosa on nii kauplejate endi kui ka aiasõprade seas kiitust teeninud – me ei ole meelega oma laata liiga suureks ajanud, valime osalejaid hoolikalt ning lubame platsile ainult aiandusega seotud kauba.
Ühine asi liidab
Selline üritus liidab kogukonda juba eos, kuna tegu on külaelanike oma algatusega, Lisaks saab rohevahetuse käigus juttu puhuda ning taimede kasvatamise osas nõu ja kogemusi jagada. Tihtipeale lepitakse kokku isegi üksteise aia külastamise osas. Rohevahetus annab toreda võialuse kohata uusi ja vanu tuttavaid ning teada saada, mis mujal külades ja linnades toimub. Ka laadaosa liidab – ikka teab keegi üht või teist taime või sorti soovitada ning on agaralt valmis oma häid kogemusi jagama.
Kindlasti soovitaksin teisel Viimsi küladel ühiselt rohkem sarnaseid üritusi korraldada. Iga kogukondlik üritus annab palju juurde – minu meelest on tore, kui elukoht pole ainult paik, kust tööst-koolist-lasteaiast välja puhatakse või ainuüksi oma koduseinte vahel tegutsetakse. Suhtlus oma küla inimestega, koos ühistesse ettevõtmistesse panustamine ning oma lähinaabruse inimeste nägu- ja juttupidi teadmine on suur asi, iga taaskohtumine pakub alati jällenägemisrõõmu. Eriti vahva on see, kui ka naaberkülade rahvas samal moel tuttavaks saab.
Soovitan igal külal ürituste osas oma nišš leida, siis on tore üle Viimsi erinevaid kogukondlikke ettevõtmisi väisata ja omavahel tutvusi sobitada.
Artikli ja fotode autor Kaia-Leena Pino on Metsakasti külaseltsist