Jätkub kasside ja koerte tasuta marutaudivastane vaktsineerimine Viimsi vallas 25. ja 26. mail ning 1. ja 2. juunil. Täpsed kellaajad ja vaktsineerimise asupaigad leiab valla kodulehelt viimsi.ee. Kompleksvaktsiin maksab nii koerale kui ka kassile 10 eurot; mikrokiip koos paigaldamisega 12 eurot; lemmikloomapass siseriiklik 2 ja rahvusvaheline 15 eurot. Lisainfo: loomaarst Endel Pendin, telefon 5656 5554.

SEADUS NÕUAB. Sel kevadel täitus Eestil kuus aastat ametlikult marutaudivabaks riigiks saamisest. Hoolimata sellest, et tegu on hea uudisega, on olukorral ka oma varjukülg.

Viimaste aastate riiklik lemmikloomade vaktsineerimise statistika kõneleb üsna selgelt, et loomaomanikud on pannud võrdusmärgi riigi marutaudivabaduse ning võimaluse vahele jätta oma lemmikloom marutaudi vastu vaktsineerimata.

Loomatuditõrje seaduse kohaselt on omanikul kohustus lasta oma lemmikloomale regulaarselt teha marutaudivastane vaktsiinisüst. See seadusepügal ei ole ajale jalgu jäänud.

Marutaud ei tunne riigipiire

Kahjuks ei ole nakkushaiguse vabadus kunagi miski, mis on iseenesestmõistetav. Eriti vähepüsivaks võib osutuda eeldus jääda selles surmavaimast nakkushaigusest kestvalt puutumata põhjusel, et marutaudi võivad nakatuda kõik loomaliigid.

Lisaks tuleb arvestada, et haigustekitaja põhiliseks laialikandjateks Euroopa regioonis on metsloomad, täpsemalt rebased ja kährikud, kellel pole riigipiirist sooja ega külma. Eesti vahetus naaberriigis, Venemaal, on haigustekitaja laialt levinud.

Tegelikkuses on meie riigi marutaudivabadus väga habras.

Veterinaar- ja Toiduamet Enel Niin

Marutaudist põhjustatud surmajuhtumid on piiri taga loomade hulgas tavapärased ning surmajuhtumid inimeste hulgas ei ole haruldased.

Globaliseeruvas maailmas reisivad inimesed pidevalt ühest riigist teise, sealhulgas ka loomaomanikud, kes reisivad koos lemmikloomadega. Harvad ei olukorrad, kus lemmikloom võetakse endale kas plaanitult või vahel ka spontaanselt võõrast riigist.

Nõuetekohaselt marutaudi vastu vaktsineerimata ning haigestunud lemmikloomaga on samuti võimalik haigus pikkade vahemaade tagant Eestisse sisse tuua ning seda on mitmes riigis ka juhtunud. Marutaud on haigus, mis on endiselt kõikidel mandritel levinud, nakkusest on puutumata vaid Austraalia. Seega tegelikkuses on meie riigi marutaudivabadus väga habras.

Surmav, kuid ennetatav

Marutaud on nakkusohtlik ning ühtviisi surmav nii inimestele kui ka loomadele. Haigusesse nakatutakse peamiselt haige looma hammustuse tagajärjel, kui sülg satub haava.

Viiruse ülekanne võib toimuda ka siis, kui haige looma sülg satub silma, ninna, suhu või värskele haavale. Nakatunud loom võib ise veel silmnähtavalt haige olemata nakatada suurt hulka inimesi või loomi, sest looma süljes võib haigust põhjustav viirus esineda isegi kuni kaks nädalat enne, kui ilmnevad haigusnähud. Maailmas sureb marutaudi iga päev sadu inimesi, kusjuures umbes 95 protsendil juhtudest saadi nakkus koeralt.

Seega on näiliselt lihtne otsus – ma jätan oma lemmiklooma marutaudi vastu vaktsineerimata – seotud väga suure riskiga.

Kuigi riik vaktsineerib metsloomi ohustatud piirialadel marutaudi vastu regulaarselt ning jälgib lemmikloomade liikumist, on need meetmed eelkõige suunatud haiguse ennetamiseks riiklikul tasandil. Oma lemmiklooma, lemmikuga kokkupuutuvaid lähedasi ning tuttavaid, samuti kõiki teisi inimesi ja loomi saab otsesest marutaudiohust säästa siiski vaid iga loomaomanik ise.

Marutaud on küll surmav, aga täiel määral ennetatav. Haiguse ärahoidmiseks ei ole vaja teha muud, kui pöörduda loomaarsti poole ning lasta vähemalt kord kahe aasta jooksul oma kass või koer marutaudi vastu vaktsineerida.

Riik toetab omalt poolt marutaudivastast vaktsineerimist, andes selleks volitatud loomaarstidele tasuta vaktsiini ning süsti tegemise vahendid.

Vaktsineerimiskava Viimsi vallas

25. mail

  • k 11.00–11.30 Pringi külas Ranna bussipeatuses
  • k 12.00–13.00 Haabneeme alevikus Meremärgi bussipeatuses
  • k 13.30–15.00 Kelvingi külas külakeskuse juures

26. mail

  • k 11.00–12.00 Metsakasti külas külaplatsil Jäätmaa teel
  • k 12.30–13.30 Pringi külas Liivaranna bussipeatuses
  • k 14.00–15.00 Leppneeme külas lasteaia juures bussipeatuses

1. juunil

  • k 11.00–11.30 Rohuneeme külas bussi lõpp-peatuse juures
  • k 12.00–13.30 Püünsi külas Rohuneeme kaupluse juures
  • k 14.00–14.30 Randvere külas Randvere aedlinna bussipeatuses

2.juunil

  • k 11.00–11.30 Miiduranna külas Miiduranna tee sadamapoolses otsas, sadama väravate esisel platsil
  • k 12.00–12.30 Tammneeme külas Haugi tee bussipeatuses
  • k 13.00–14.00 Randvere külas külakeskuse juures

31. juulil Prangli saarel

Hinnakiri: marutaudivastane vaktsineerimine on tasuta; kompleksvaktsiin maksab nii koerale kui ka kassile 10 eurot; mikrokiip koos paigaldamisega 12 eurot; lemmikloomapass siseriiklik 2 ja rahvusvaheline 15 eurot.

Lisainfo: loomaarst Endel Pendin, tel 5656 5554.

Teadmisi marutaudist

  • Marutaud on 99,9% surmav, kuid 100% ennetatav.
  • Vaktsineerimine on ainus kaitse marutaudi vastu.
  • Vaktsineeri oma koera ja kassi regulaarselt marutaudi vastu! Tee seda vähemalt kord kahe aasta jooksul!
  • Ära lase oma loomi hulkuma!
  • Väldi kokkupuuteid võõraste kodu- ja metsloomadega!
  • Õpeta lastele, et võõraid kodu- ja metsloomi ei tohi puutuda, isegi kui nad näivad sõbralikud!
  • Kui sinu lemmikloom saab pureda, siis teavita sellest loomaarsti!
  • Kui saad hammustada, pöördu kiiresti traumapunkti või perearsti poole!
  • Lemmikloomaga reisimisel järgi loomadega reisimise reegleid!

Loo autor: Enel Niin, Veterinaar- ja Toiduamet