2018/2019 hooaeg on sujunud hästi – nagu iga eelminegi. Samas aga ei ole meil ükski hooaeg täpselt sama nägu nagu eelmine. Täpselt välja kujunenud malli järgi oleks ju küll mugav, aga mitte huvitav ja ootusi ning otsinguid pakkuv.

On ju ütlemata vahva, kui pika elukogemuse järel korraga avastad endas andeid, mida pole teadnud endas olevat. Avatus muutustele ja vastuvõtlikus uuendustele hoiab meeled erksad, annab energiat ja elurõõmu. Nii võid tunda end kaua noore ja tegijana.

Uued väljakutsed

Projektiteater päevakeskuses. Uueks väljakutseks ja enese proovile panekuks kujunes sel hooajal projektiteatri ettevõtmine. Julgust kaasa lüüa esialgu nagu polnud, tuli ikka meelitada ja „moosida“.

Ja kui juba moosima pead – siis ei pääse ka ise eestvedaja rollist. Eks oli minulgi hirm, et mälu ei hoia teksti meeles, aga see osutus siiski asjatuks. Teksti õppimine töötas pigem mälule hea treeninguna. Kuna oli riigikogu ja europarlamendi valimiste aasta, siis meie projekti etenduseks kujunes O. Lutsu följetoni „Partei“ lavastamine, millele lõpuks saime pealkirjaks „Eluõied ehk igaühele oma partei“.

Ettevalmistamise protsess oli tore, igaüks andis oma osa, Lutsu ütlemisi kaasajastades ja lisades teksti veidi uusi mõtteid. Lavastuse ettevalmistamise protsess ise oli juba lõbus ja naljakas. Muidugi andis oma sära ja tuge meie näitetrupile professionaalne teatrimees Raivo Mets. Etenduse lavastas Külli Talmar, väikese liikumise lisas Maido Saar ja muusikalist rõõmu lisas meie endi lauluansambel „Põllulill“, mida juhendab Sirje Põllu. Etendus oli naljakas ka pealtvaatajatele, mis tähendas seda, et oleme olnud kutsutud esinema teistesse keskustesse.

Tervislik liikumine. Viimsi seeniorid peavad lugu tervislikust eluviisist – liikumine on prioriteet. Päevakeskuse liikumisrühmad täituvad sügisel kiiresti. Rühmad on olnud arvuliselt suured, nii et saal jääb veidi kitsaski.

Liikumisrühmi on seitse: tervisevõimlemise kaks rühma, aeroobika, jooga, enesetervistav võimlemine, lauatennis ja seeniortants. Sel hooajal on võimlemisrühmadesse liitunud päris palju uusi liikmeid.

Eks ole sedagi, et mõni vanem olija on pidanud oma tervist turgutama ja ajutiselt muudes terviseprogrammides osalema. Kellel remonditakse liigest, kel poputatakse südant. Aga enamasti tullakse ikkagi rivvi tagasi või valitaks veidi rahulikuma tempoga liikumisrühm.

Võimlemisrühmades kokku osaleb rohkem kui 150 inimest. Päevakeskuses kokku käib nädalas läbi ligi 300 inimest: enamasti treenitaks kaks korda nädalas, mõni aga võtab ette rohkemgi.

Ilusate ilmade kiuste on viimasel ajal muidugi liikumisrühmadki kiiresti hõredamaks jäänud. Aiatööd ei lase ju oodata! Suvised võimlemise ja liikumistunnid liiguvad siis päevakeskusest koduaeda või mereranda.

Joogatunnis otsitakse Žanna Muti käe all oma sisemist tasakaalu ja rahulikke rütme, Õiget hingamist ja rahu. On ju päris selge, et alati ei pea enam kiirustama ja tormama, kui tundub, et elada võib teisitigi!

Täiesti uue mõtteviisi tõi päevakeskuse ellu sel hooajal enesetervendav võimlemine, mis põhineb Hiina elu ja tervise filosoofial, seda viib läbi Riina Hein. Õpetatakse, kuidas õige asend võimaldab energial vabamalt läbi keha voolata.

Õige hingamine rahustab närvisüsteemi ja varustab keharakke ohtramalt kütuseks vajaliku hapnikuga. Lisaks harjutustele õpitakse ka lihtsat enesemassaaži. Nende lihtsate, kuid paindlike ja igakülgsete Hiina enesetervendamise harjutuste ilu seisneb selles, et igaüks saab neist väga vähese ajaga oma tervisele tuge.

Võimlemise ime

Klassikalisi tervisevõimlemise gruppe on meil kaks. Nii nagu igal huviringil, on oma hingamine, oma hingeelu, nii on ka tervisevõimlemise gruppidel. Sel hooajal on eriti tubli olnud B grupp, kus kuni päris kevadeni välja olid enamus terved ja rõõmsad. A grupi inimesed on teinud aga rohkem elumuutusi ja avastanud ning katsetanud liikumisi teisteski liikumisrühmades, mis on igati teretulnud nähtus, et uudishimu säilitada ja elustiili täiendada. A rühmas on aga palju uusi liikmeid.

Aeroobika tüdrukud teevad oma treeningtunnid poolenisti võimeldes ja poolenisti tantsides, rõõmsatujulistena ja tempokalt. Aeroobikatreening algab tavaliselt soojendusega, sellele järgneb kõrge intensiivsusega aeroobne osa ja lihastreening ning lõpuks lõdvestus- ja venitusharjutused ning kallistused. Kallistuste osas on meie tüdrukud eriti lahked. Klassikalist tervisevõimlemist ja aeroobikarühma juhendab meie väga tubli treener Elina-Lehta Kaasik.

Mänguilu ja -lust

Kui päevakeskuse hommikud on kõik liikumiste päralt jääb õhtune aeg lauatennise mängijatele. Varem oli see meil suhteliselt mehine eriala, vaid mõned „õienuppu“ kaunistasid seda maskuliinset seltskonda, nüüd on tasakaal võrdsustunud. Selles grupis ei aita pelgalt treening, ikka on vaja mänguilu proovile panna ja vajadus võistluspunkte kokku lugeda. Mänguilu kõrval toimub ka omavaheline suhtlemine ja sünnipäevad saavad korralikult tähistatud, küllap muudki jutud vestetud.

Bridžiklubi meestele saab alati kindel olla. Nemad on enamasti kohal. Muidugi on sel hooajal olnud ka neid hetki, kus on tulnud tervisega maadelda ja alati nelja kätt kokku ei saagi. Kui aga kohal ollakse, kestab mäng pikalt. See on tõeline mälumäng.

Keeleõpe. Et keeleoskus on tähtis, saame alles nüüd aru, kui maailm on meile valla. Muidugi on see tore, et maailm on avatud ja reisida saad peaaegu sinna, kuhu hing ihkab. Kui satud keskkond, kus korraga millestki äkki aru ei saa, või siis, kui su lapselaps sulle midagi kõneleb, aga sa ei oska vastata, saad aru, et vaja veel uut keelt õppida või vana korrata.

Laulu ja tantsurõõm

Seeniortantsuringi „Tutitriinud“ õpetajaks on meil Eve Jänes. Eve on väga konkreetne, nõudlik ja asjalik ning mis kõige tähtsam, andekas muusikas ja tantsus. Evel on mõnus huumorisoon ja kõike mida ta ette võtab, teeb ta pühendumusega.

Ikka loob ta ise tantse või teeb mõne tuntud tantsu omanäoliseks. Tantsutunnis on meil elevust palju: naeru ja nalja samuti, aga mõnikord lähevad meil nii mõtted kui jalad suures tuhinas sõlme. Igatahes, tunni lõppedes õhetavad põsed ja näol on nooruslik sära ilma kallist kosmeetikat kasutamata.

No kes ei teaks, et laul teeb rinna rõõmsaks. Lauluansambel „Põllulill“, mida juhendab Sirje Põllu, on kujunenud meie keskuse kvaliteedi märgiks. Iga tund algab nagu ühele lauluansamblile kohane ikka hääleharjutustega.

Valitud repertuaar on lapselikult armas, aga samas mõnikord päris keerukas. Kõige toredam on aga see, et kõik osalejad on väga optimistlikud ja rõõmsameelsed. Lauluringil oli oma roll kanda päevakeskuse etenduses.

Suheldud on teiste päevakeskustega. Eks kõige rohkem ikka oma lähedaste naabritega Jõelähtme vallas, kus oleme ise esinemas käinud ja neid võõrustanud. Lisaks ühisele ajaloole on meil kujunenud ka toredad sõprussidemed..

Loomulikult on hea see, et igaüks saab teha oma valikuid, oma elurütme, soove ja meeleolu järgides. Ühed on agarad liikujad, teised ilu nautijad ja loojad või käsitöö armastajad. Mõnel on aga hinges mõlemad „pisilased“ ja see loomulikult annabki elule värve!

Käeline osavus toetab mõttetegevust ja loovust

Ilutegijate näitused on meil olnud igal kevadel. Mõnikord on saak rikkalikum, teinekord tagasihoidlikum. Käsitööring kohendas oma riietekappide sisu ja kasutusel olnud riided said uue näo ja moe.

Keraamikaringis on tore oma emotsioone savisse vormida. Samas oli ka keraamikaring muutuste tuules. Senine juhendaja Karin Kalman andis aastavahetusel teatepulga üle Stella Tillole, kes on väga kohusetundlik ja käib keskuses palju rohkem, kui leping ette näeb.

Ikka on vaja midagi ahjust välja võtta või uued vormid sisse panna, uusi glasuure segada või midagi katsetada. Igal juhendajal omad mõtted ja käekiri ning sellest osa saamine ringi liikmetele vaheldusrikas ja huvitav.

Portselanimaalijate ridadesse tulid sel hooajal ka uued liikmed. Värvi segamine selles töös on selline keeruline värk, mis saab selgeks ikka alles oma kogemusega tunnetades. Seetõttu võib öelda, et iga algus on küll raske kuid innustav. Põletusahjust välja tulev ese pakub üllatusi.

Portselanimaalijad tegid sel kevadel reisi üle lahe Soome. Sealsed maalijad on palju kogenumad. Läbisime väikese kursuse ja loomulikult saime osta maalimiseks vajalikke töövahendeid ja värve. Enamus sooja südamega valmistatud esemeid läheb muidugi oma lähedastele ja sõpradele kingituseks, aga ka sel hooajal oleme suutnud oma töid müüa.

Hinge eest tuleb hoolt kanda

Päevakeskus on koht, kus tuleb, nagu köster ütles, oma hinge eest hoolt kanda. Erinevad inimesed ja isiksused ühte sulatada polegi väga kerge ülesanne. Eks mõnikord tuleb selle aktiivse seltskonnas suhtlemisel probleemegi.

Kas on keegi kellelegi midagi kehvasti öelnud, või vastupidi – on ise hoopis halvasti mõelnud, asjadest valesti aru saadud. Mõni inimene on hingelt kergemini haavatav, teine näib olevat tugev – aga hingel võib sellegi poolest väga valus olla.

Sellised olukorrad tuleb ikka lahti harutada ja selgeks rääkida, kas tahame või mitte, sest igaüks peab oma sõnade eest ise vastutust võtma. Vabandamine ei ole ju raske, andeks andmine ehk veidi keerulisem. Tuleme ju kõik siia päevakeskusesse ikka selleks, et elust rõõmu tunda, sära silmadesse ja südamesse saada. Rõõmu tundmise oskus on midagi sellist, mille säilimist tuleb meil kõigil endil ka teraselt jälgida!