Viimsisse 21 põhitegevusalal registreeritud ja siin palka maksvad 1656 ettevõtet pakkusid selle aasta märtsikuu seisuga tööd 5540 inimesele, näitab maksu- ja tolliameti deklareeritud maksustatistika. Kokku laekus tööjõumaksudena Viimsi ettevõtetelt esimeses kvartalis pea kümme miljonit eurot.
Samas ei näita need arvud aga tegelikku olukorda, sest Viimsi vallas pakuvad tööd ka kümned ettevõtted, kes pole juriidiliselt poolsaarele registreeritud, kuid läbi igapäevase äritegevuse panustavad samuti kohalikku ettevõtlus- ja elukeskkonda.
Töötajate põud kestab
Viimsi keskuses asuv ja üheks turismitõmbemagnetiks olev SPA Tours OÜ pakub hotelli-, spaa-, kino- ja muid meelelahutuse teenuseid tänu 265 tegusale töötajale ja neid oleks juurdegi vaja. „Tallinn Viimsi SPA, nagu ka teised Eesti teenindussektori tööandjad, on nägemas enneolematut tööjõupuudust,“ ütleb eksklusiivintervjuus Viimsi Teatajale ettevõtte tegevjuht Hardi Kerde. „Oleme hotellisektori arvestuses Eesti parimaid palgamaksjaid, ent Viimsisse on väga raske leida kokkasid, teenindajaid, nõudepesijaid jt.“
Mehe sõnul on lahenduse võti osalt ka riigi käes, kes soodustaks veel rohkem osaajaga töötamist, sest inimeste tööharjumused on muutunud. „Palkade osas on Spa Tours hotellisektori tipus, ent siin tuleb mõista ka tööandjaid – meie hotellid teenindavad lisaks eestlastele ka soomlasi, lätlasi ja teisi ning me kõik võrdleme hindu teiste riikidega,“ selgitab Kerde. „Juba täna on suvised majutushinnad Eestis kohati samas hinnaklassis riikidega nagu Bulgaaria, Kreeka, Egiptus. Eesti ei saa muutuda kalliks turismimaaks.“
Viimsi tõmbekeskus
Spa Tours opereerib lisaks Viimsi spaale ka Narva-Jõesuu ja Kuressaare linnades asuvaid spaahotelle. „Täna oleme ettevõtte registreerinud Kuressaare hotelli,“ ütleb Kerde. „Viimsis on Spa Tours väga palju investeeringuid teinud, rajades Viimsi spaa hotelli kõrvale kino, maakonna suurima pubi Black Rose Pubi ning Eesti suurima veepargi Atlantis H2O Aquapark. Samuti oleme Viimsisse loonud üle 250 töökoha.“
Eesti suurim veekeskus Atlantis H2O Aquapark, mis läbis põhjaliku uuenduskuuri, avab uksed taas lastekaitsepäeval – laupäeval, 1. juunil.
Atlantise veepargi tegevjuhi Artur Timofejevi sõnul renoveeriti ehitustööde käigus täielikult veekeskuse põrandad, basseinid ja seinad. „Laste rõõmuks on veekeskuses nüüd veel rohkem veeloomadest inspireeritud pilte ja joonistusi,“ viitab Artur Timofejev. Kokku läksid renoveerimistööd maksma ligi sada tuhat eurot.
Investeeringud jätkuvad
„Meie ootused turismiettevõttena on Viimsi osas tulevikku vaatavad,“ lisab SPA Tours OÜ tegevjuht Hardi Kerde. „Viimsi jätkuv areng Eesti parima elukeskkonnana – rikas vald, rohkelt koole, kasvavad investeeringud taristusse – aitab ettevõtetel teha julgeid investeeringuid, sest vaid kohaliku elaniku abiga on võimalik jätkusuutlikult majandada suuri turismiobjekte.“
Kerde sõnul võiks tema nägemuses liikuda Tallinn oma arengus olukorda, kus Piritalt algav kaunis rannajoon ulatub Viimsini välja ning sellele oleksid koondunud ka riigi parimad puhkusekohad eesotsas Viimsi spaa keskusega ning kogu piirkonda toetavad samalaadsed avalikud teenused: kiire ühistransport, hea parkimiskorraldus jms. „Vallaelanike jaoks on oluline kindlasti seegi, et meie Viimsi suurim bassein läheb ka täielikku renoveerimisse ja avatakse kooli alguseks uuena,“ lubab Kerde.
Juhib töötlev tööstus
2019. aasta esimese kvartali seisuga oli maksu- ja tolliameti andmeil Viimsi vallas kaheksa tööandjat, kes pakuvad eneseteostust ja palka rohkem kui sajale inimesele. Lisaks Viimsi vallavalitsusele on suuremateks tööandjateks Viimsis ka haridusasutused: lasteaiad ja koolid.
Kõige enam on Viimsi valda registreeritud ettevõtetest tegutsemas kutse-, teadus- ja tehnikaalase tegevuse valdkonnas, hulgi- ja jaekaubanduses (sh mootorsõidukite ja mootorrataste remont) ning ehituses ja kinnisvaras. Kõige tagasihoidlikumad tegevusvaldkonnad on põllumajandus, metsamajandus ja kalapüük, kus on küll registreeritud 40 juriidilist isikut, kuid neist tegutseb vaid neli.
Kõige enam töötab Viimsi vallas inimesi töötleva tööstuse, veonduse, laonduse, avaliku halduse ja riigikaitse, ehituse ning hulgi- ja jaekaubanduse valdkonnas – kokku 3854 inimest.
Töökoht töö sisu või palga järgi?
Kõige paremat keskmist palka makstakse Viimsi valda registreeritud ettevõtetest veonduse ja laonduse tegevusalal, kus maksti märtsis deklareeritud maksustatistika alusel järeldades 2137 euro suurust keskmist palka. Eesti keskmine palk oli siis 1310 eurot ja Eesti keskmine palk samal tegevusalal veel vähem – 1269 eurot.
Viimsi vallas tegutsevatest ettevõtetest saab valdkonna ja Eesti keskmisest suuremat töötasu veel kutse-, teadus- ja tehnikaalases tegevuses tegutsevatest ettevõtetest, kus keskmine töötasu on 1601 eurot, võrreldes valdkonna Eesti keskmisega, milleks on 1560 eurot. Ka veevarustuse, kanalisatsiooni ning jäätme- ja saastekäitluse valdkonnas teenitakse Eesti keskmisest kõrgemat töötasu – 1595 eurot. Veel on valda registreeritud ettevõtetest töötasu silmas pidades tark töötada avaliku halduse ja riigikaitse ning tervishoiu ja sotsiaalhoolekande valdkonnas, kus keskmine töötasu on vastavalt 1457 ja 1440 eurot. Muudes tegevusvaldkondades jääb töötasu Viimsi valla ettevõtetes keskmisest madalamaks, seda vähemalt deklareeritud maksustatistikale tuginedes.