14.septembril toimus Viimsis kolmandat korda taaskasutust edendav ja keskkonda säästev garaažimüük, mille eesmärk on saada kodud üleliigsetest asjadest tühjaks ja anda neile uute omanike käes uus elu. Ning loomulikult on see viimsilaste jaoks hea võimalus suhelda ja omavahel tuttavaks saada.

Viktoria Tuulas ja tulevased ettevõtjad Samuel Pärnamets ning Reiko Hermlin. Foto: Anne-Mai Visnapuu
Viktoria Tuulas ja tulevased ettevõtjad Samuel Pärnamets ning Reiko Hermlin. Foto: Anne-Mai Visnapuu

Little Kitchen Miidurannas. Korraldaja: Viktoria Tuulas

Olete garaažimüügi süda, see on Teie idee. Kuidas kõik alguse sai?

Garaažimüügi idees ei ole iseenesest midagi uut. Need on maailmas ülipopulaarsed ning Eestiski korraldatakse neid siin ja seal. Minu mõte oli muuta see sarnaselt kohvikutepäevale regulaarseks ettevõtmiseks edendamaks kogukondlikku suhtlemist ning loomaks eeldused ringmajanduse tekkele. Seekord avasime garaažika kolmandat korda.

Eelmisel aastal osalesin esimest korda Viimsi kohvikutepäeval ja nii lahe oli olla üks 68-st. Kohvikutepäeva korralduses oli tunda tõelist kirge. Kõik oli pisidetailideni läbi mõeldud, hästi korraldatud kommunikatsioon ja puha. Sain teada, et kohvikutepäeva korraldaja on Kristiina Sillaste. Võtsin temaga ühendust ja nii see garaažikatraditsioon Viimsis alguse saigi. Mina hakkasin oma maja koristama ja selle kohta Viimsi Puhtaks Facebooki grupis postitusi tegema, Viimsi Teataja oli lahkelt nõus infot jagama. Väga lühikese ajaga registreerus üle 30 „garaaži“. See näitas, et huvi on suur ja julgustas jätkama.

Mida kõige meelsamini ostetakse?

Kui abikaasa kevadel ühe kuu jooksul erinevatest panipaikadest garaaži kokku tassitud kraami kogust nägi, sündis ühine otsus asjadest loobumiseks ilma suuremate pingutusteta. Tookord osteti ära kogu tehnika (fotokad, muusikakeskused, mikrolainahi, köögitarvikud), lasteraamatud, keraamika, plaadid, uisud. Kõik, mis müümata jäi, viisin Uuskasutuskeskusesse. Viimsis on olemas oma punkt, sestap hästi mugav.

Mis on eduka garaažimüügi saladus?

Eduka garaažimüügi korraldamise eelduseks on täpne ajastus, läbimõeldud korraldus, hea reklaam, põhjalik ettevalmistus, õige hinnapoliitika ja kauplemisvõtted.   
Ettevalmistus on muutunud märksa lihtsamaks, sest kola on vähem ja müüki minevate asjade kvaliteet on tunduvalt parem. Tänaseks olen jõudnud veendumusele, et asjad seistes paremaks ei lähe ning kui neid reaalselt vaja pole, siis nende hoidmine on mõttetu.

Mida seekord müüsite?

Panin taas müüki kevadel müügihitiks kujunenud kaminaroosid, mis tehtud kasutatud vahast ja munakarpidest – tõeliselt geniaalne tulehakatus. Lisaks panin müüki uusi raamatuid ja lasteriideid, millest pole seni raatsinud loobuda. Loosi läksid ka diskotuled, diskopall ja palju muud.

Miks seda üritust tähtsaks peate?

Sellel on mitu olulist aspekti. Esiteks, see on kogupereüritus, kus müügikorralduse võib vabalt laste hooleks jätta. Lapsed saavad turvalises keskkonnas praktiseerida nii müügi-, suhtlemise kui ka muid ettevõtlusega seonduvaid oskusi, arendades loovust ja kriitilist mõtlemist. Sellega omandavad nad olulisi oskusi elus läbilöömiseks. Meie garaažiga ühines üks kuueaastane noormees oma mänguasju müüma. See on temale juba teine kord. 

Garaažikat külastanud inimeste positiivne energia teeb tuju heaks. Kõige tähtsam on vast see, et meie pere harjumused ja mõtteviis hakkasid vaikselt muutuma. Tänaseks on meie ostu- ja tarbimisharjumused radikaalselt muutunud ja prügikulud olematud. 
Läbi garaažika suuname rohkem asju teisele ringile ning seeläbi vähendame tekkiva prügi kogust. Tarbimisele suunatud majandusmudel on oma aja ammu ära elanud.

Kuidas ise prahti sorteerite ja jäätmekäitlusega tegelete?

Ma õppisin prahi sorteerimist kaks aastat, sest infot oli palju ja kohati oli see vastuoluline. Kaardistasin ära Viimsis olemasolevad võimalused ja panin need ka sõprade tarvis kirja, et neil oleks võimalus see info välja printida, seinale riputada ja hakata pingevabalt sorteerima. Prügi sorteerimine ei ole minu jaoks enam mingi probleem. Sorteerin eraldi pakendi, vanapaberi, metalli, ohtlikud ained, katkise tehnika, tekstiilijäätmed, meditsiinijäätmed, patareid ja lambipirnid ning loomulikult on mul biojäätmete tarvis kompost. Ka minu avatud kontoris on loodud kõik tingimused prahi liigiti sorteerimiseks. 

Kuidas keskkonda paremini säästa ja loodust hoida?

Kui tahad muutusi, tuleb alustada iseendast. Siin pole mõtet süüdistada riiki, valitsust ja parteid. Kõik on kõrvade vahel kinni! Viimsis pole prügimajandusega kaugeltki veel kõik hästi, kuid hea tahtmise juures on kõik olemasolevate võimaluste juures tehtav.

Annika Vaikla
Annika Vaikla

Nugise Villa Haabneemes. Korraldaja: Annika Vaikla

Osalesite seekord garaažikal juba teist korda. Kuidas eelmine kord läks?

Kevadel läks väga kenasti, kuna ilm oli ilus ja meie garaaž asus tuulevaikses kohas, siis oli melu suurepärane. Tegime garaažimüüki naabritega kahasse, meie lapsed tegid reklaami ümberkaudsetel tänavatel ja kutsusid rahvast kokku. Tegime ka pannkoogikohvikut, mis omakorda andis mõnusat kodust lõhna. Kõige meelsamini osteti nõusid ja ka lasteriided läksid kenasti kaubaks. Positiivne üllatus oli see, et rahvast oli väga palju.

Kuidas garaažimüügiks ette valmistada?

Sel korral panin juba eelnevalt info üles, et kutsun kampa ka neid, kel endal koduhoovis võimalus või huvi müüki korraldada puudub, samuti kutsusin sõbrad oma kaubaga enda müügile. Lisaks jagasin flaiereid, et naabruskonda teavitada.

Miks seda üritust tähtsaks peate?

Esiteks saab endale mittevajavast kraamist lahti, teiseks saab oma naabruskonna inimestega tuttavaks ja lastele on ka see väga tore n-ö majandusõpe, sh kohviku pidamine ja planeerimine. Sel korral oli nende ülesandeks oma mänguasjade müük ja kohvikus abistamine. See on selline mõnusa energiaga ühistegemine. Ma oma pere riiete netis müüja suur ei ole, mulle meeldib selline vahetu ja otse suhtlemine rohkem, kuigi osta mulle meeldib ka netist.

Mida sel aastal müüki panite?

Sel aastal panin jälle müüki palju lastele väikseks jäänud riideid ja jalanõusid. Kuna just kolisime, siis palju jäi üle ka uude koju mitte sobivaid asju nagu näiteks seinapildid. Kohvikus olid jälle maitsvad pannkoogid ja vahvlid.

Kuidas prahti sorteerite ja jäätmekäitlusega tegelete?

Ikka nii, et iga üks prügi ühte ja teine teise kotti, pudelid kokkuostu, vanad riided taaskasutuse kastidesse. Poes kannan oma riidekotti kaasas, pesupesemisvahendit käin oma pudeliga ostmas. Tore on see, et lastele õpetatakse juba koolis, kuidas seda kõike teha. Minule on küll lapsed palju selles valdkonnas õpetanud ja teostavad ka toredalt järelevalvet.

Mis nõu annate rahvale – kuidas keskkonda paremini säästa ja loodust hoida? 

Alusta pisikestest asjadest. Korista enda järelt, kui kuskil piknikku pead. Metsa või randa jalutama minnes võta alati väike prügikott kaasa, siis saad samal ajal sodi korjata – see teeb jalutuskäigu kasulikumaks ka kehale. Samuti püüa oma aias kastmiseks vihmavett koguda.

Pirjo Madiberg
Pirjo Madiberg

Preilide Kirbubutiik Muugal. Korraldaja: Pirjo Madiberg

Kuidas eelmine kord läks?

Eelmisel garaažimüügil läks hästi, aga kahjuks segas vihm vahele, muidu oleks ilmselt rohkem inimesi läbi jalutanud. Kuna otsustasin samal päeval stuudios olevale keraamikale väikese soodusmüügi teha, siis tegelikult läkski kõige paremini müügiks keraamika, järgmisena rõivad ning retrokaup.

Miks garaažikat tähtsaks peate?

Üritus on tähtis ju tegelikult nii taaskasutuse kui ka kogukonna ühendamise koha pealt. Täpselt samamoodi nagu toimivad näiteks kohvikutepäevad või Teeme Ära talgud. Tihti kohtab samu inimesi, saab teha uusi plaane. Tore oleks, kui garaažimüügi päevaga ühineks rohkem majapidamisi ja sealt edasi teisi omavalitsusi selsamal päeval. Tekiks selline Kodud korda päev: palju rõõmsaid inimesi, kinkimist, vahetamist, müüki, suhtlust ning kokkuvõttes ka teadlikkust taaskasutamisest.

Mida seekord müüki panite?

Kuna kahel aastal Muuga kohvikupäeval on me kodukohviku õnneloosil päris hea minek olnud, siis tegime seda ka seekord hoovimüügil. Pakkusime ka sooja jooki ning nii magusat kui ka soolast kohvikõrvast. Need olid siis sel korral väike lisaväärtus tavalisele kirbukale.
Keraamikastuudios olevad tööd on mu enda looming, samuti naturaalsed eeterlike õlidega käsitööseebid, mida hobikorras juba 7 aastat olen valmistanud. Klaasimaalid on mu isa abikaasa töö. Kuna olen hobina aegade jooksul kokku ostnud palju vanakraami, siis õige pisut sellest hakkab nüüd välja vahetuma ning üle jääma. Samamoodi ostetud kunstiteoseid, millele enam enda elamises seina ei jagu.

Kuna peres on kaks last, siis riidekraam vaheldub päris kiiresti ning on tore, kui ilusad asjad leiavad veel kasutust. Teismeline tütar sõbrannaga on nõus kohapeal kauplema ja enamus rõivaid ongi nende garderoobist, sellest ka Preilide Kirbubutiigi nimetus.

Kuidas keskkonda ja loodust hoida?

Katsume sorteerida nii palju kui võimalik. Olen kindel, et seda saaks kindlasti veelgi paremini teha. Orgaanilisi jäätmeid aitavad meil peres töödelda dekoratiivkanad, ülejäänuga peavad inimesed hakkama saama.
Keskkonna ja looduse hoidmine algab omaenda kodust, koduhoovist, kodukülast. Kui natukenegi oma igapäevast tegevust mõtestada, läheb kõik ise paika.