1. juuni – 4. juuli toimuv  XXVII laulu- ja XX tantsupeo „Minu arm“ tule tulemine 2019 on avamäng juubelipeole, kandes endaga laulu- ja tantsupeo väärtusi ja väge igasse Eestimaa nurka. 2019. aastal saab tuletulemise traditsioon 50-aastaseks – esimest korda toimus üle-eestiline tule tulemine 1969. aastal seoses laulupeo sajanda juubeliga.

Seekordse juubelilaulu- ja tantsupeo juhtmõttest „Minu arm“ lähtudes on 2019. aasta tuletulemisel tule hoidjad ja edasikandjad taas maakonnad, nii nagu ka 1969. aastal. Tule tulemine on alati väga emotsiooniderohke ja võimsaid elamusi pakkuv suursündmus. Sel korral maakonnast-maakonda liikudes, tekib väga paljudel inimestel võimalus tuletulemisest isikliku pühendumise kaudu osa saada. Loodame väga, et laulu- ja tantsupeo tuleteekonna korraldamine on maakondadele meeldiv võimalus oma identiteedi tutvustamiseks ning on heaks võimaluseks kodupaiga kultuuriloo (taas)avastamiseks, et nii eilseid kui ka tänaseid kultuuriloolisi suurkujusid meeles pidada ja märgata.

Tule teekond saab 1. juunil alguse Tartust, kus XXVII laulu- ja XX tantsupeo „Minu arm“ kunstilised toimkonnad keskpäeval laulu- ja tantsupeo tule ERM-i pargis süütavad. Järgnevad 33 päeva on aga tuli maakondade hoida, liikudes läbi terve Eesti. Tule teekond algab Saaremaalt ning lõpeb 4. juuli õhtul Tallinnas, Kalevi staadionil, kus kell 19.00 algab XX tantsupeo esimene etendus.

Iga maakond annab peotule piduliku rituaaliga järgmisele üle kahe maakonna piiril hommikul kell 10.00. Maakonnas viibib peotuli kuni 3 ööpäeva. Tuletulemise korraldab Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus koostöös kõigi Eesti maakondadega.

2019 juubeli laulu- ka tantsupeo tuletulemine Viimsi vallas

Laulu- ja tantsupeo tuletulemise üritused toimusid Viimsi vallas ka täpselt viis aastat tagasi – 3.juulil 2014.a. XXVI laulu- ja XIX tantsupeo „Aja puudutus. Puudutuse aeg“ tuli võeti vastu Jõelähtme vallalt Iru külaplatsil, seejärel tehti peatused Pärnamäe kalmistul, siis Viimsi esmamainimise 750. aastapäeva kivi juures Pärnamäe külas ning seejärel koguneti Viimsi Vabaõhumuuseumisse meeleolukale rannarahvasimmanile. Järgmisel hommikul 4.juulil Eesti Sõjamuuseumi juures Viimsi mõisa pargis andis Viimsi vald ja Harju maakond tule üle Tallinna linnale. Samal päeval algas 4—7.juuulini 2014 toimunud laulu- ja tantsupidu.    

Viimsi vallal on taas au võõrustada XXVII laulu- ja XX tantsupeo „Minu arm“ tule teekonda selle päris lõpuosas, vahetult enne suure peo algust, 2. ja 3.juulil Prangli saarel ja Naissaarel.  

Tule tulemine 2019 Viimsis on tegelikult juba alanud – 8.juunil Viimsi mõisa pargis toimunud Viimsi 100 Peo tõrviksüüdatiüldlaulu- ja tantsupeo tulekiirest. Viimsi vallavanem Laine Randjärv tõi tulekiire Viimsi peole Rapla maakonnast, Kehtnast kus laulupeo tuli sel ajal teel oli. Tuli toodi Viimsi peo rongkäigu algusse Põhjakonna trepi juurde. Rongkäigus hoidsid tuld Agne Kurrikoff- Herman, Viimsi kooli tantsurühmade XX tantsupeo liigijuht ning Andrus Kalvet, Viimsi Kooli ja EELK Viimsi Püha Jaakobi koguduse kooride dirigent ja muusikaõpetaja. Viimsi 100 Peo Laulu- ja tantsupäeva rongkäigus ja kontserdil osales Viimsi valla ning samuti külaliskollektiivide 1200 lauljat, tantsijat ja pillimängijat, kokku 46 kollektiivi.

Tuletulemise sündmused Viimsi vallas

Teisipäeval, 2.juulil

  • kell 15.30 Kaberneeme sadamas annab Jõelähtme vald laulupeo tule üle Viimsi vallale ja edasi liigub tuli mööda merd.  
  • kell 17 toimub Tuletulemise sündmus Kelnase sadamas, Prangli saarel. Esinevad Tiinamai Keskpaik, Ele Pedassaar ja Viimsi Viikerkoor.
  • Kell 19 maabub tuli Naissaare Lõunasadamas. Tõnu Kaljuste eestvõtmisel toimub ühislaulmine ja rannas süüdatakse lõke.
  • Kell 20 toimub Omari küünis Nargen Festivali kontsert “Laulupeo pärlid”, kus esinevad Rasmus Puur ja Vanalinna Hariduskolleegiumi keelpilliorkester.
  • Seejärel liigub laulupeo tuli Naissaare kirikusse, kus toimub õhtupalvus ja tuli jääb ööseks kirikusse.

Kolmapäeval, 3. juulil

  • kell 10 Naissaare sadamast alustab laulu- ja tantsupeo tuli merereisi Tallinna Lennusadamasse. Naissaarelt Tallinnasse tuleb peotuld saatma paatide paraad eesotsas Tallinna jahtklubi alustega.
  • Kell 12 maabub tuli Tallinnas Lennusadamas ning liigub sealt edasi Tallinna vanalinna.
  • Kell 13 Tallinnas Raekoja platsil annab Viimsi vallavanem Laine Randjärv tule üle Tallinna linnale, keda esindab abilinnapea Vadim Belobrovtsev. Juubelilaulu- ja tantsupeo alguseni jäävad siis juba loetud tunnid.

Viimsi vald on 6.- 7. juulil toimuval Eesti 150. juubeli XXVII laulu- ja XX tantsupeol „Minu arm“ on osalemas üle 600 Viimsi valla laulja, tantsija ja pillimängija.

Elagu 100 aastane Viimsi vald ja 150 aastane eesti laulu ja tantsupidu!